Anasayfa Dolar Yükselir Mi? 2020 Dolar Ne Olur?

2020 Dolar Ne Olur?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 291 Görüntüleme

2020 Dolar kuru ne olur sorusu Dolar alıp ilerdeki kur farkından dolayı para kazanmak isteyen kimseler tarafından oldukça fazla araştırılmaktadır. Dolar satın almak isteyen kimseler hem Türk parası karşısında kar edle etmeyi planlamakta hem de alım güçlerini korumayı amaçlamaktadır. Dolar kuru tahmininde bulunan bankalar ve kuruluşlar bulunmaktadır. Dolar kurunu ekonomik durum kadar siyasi durum da etkilemektedir. Aynı zamanda ülkenin uyguladığı hukuk sistemleri de Dolar kurunu etkileyen bir diğer unsurdur. 2020 yılında Doların ne olacağı hem ekonomistler hem de bu alanda faaliyet gösteren kurumlar tarafından tahmin edilmeye başlanmaktadır. Dolar kurunun Türk parası karşısındaki değerini tahmin eden bazı kuruluşlar ise şu şekildedir:

 • Merkez Bankası
 • Fitch
 • Yeni Ekonomi Programı
 • JP Morgan
 • Goldman Sachs
 • Bank of Tokyo

Dolar ile ilgili tahminde bulunan ekonomistler de bulunmaktadır. Dolar tahmini ve Türk parası değerini takip etmek isteyen kimseler Dolar tahmininde bulunan bu kuruluşları takip ederek ve bu tahminleri göz önünde bulundurarak Dolar alıp satarak para kazanabilmektedir.

Merkez Bankası 2020 Dolar Tahmini

TCMB 2020 Dolar kuru tahmini, aslında Merkez Bankası’nın hazırladığı bir rapor değildir. Merkez Bankası profesyonellerle yaptığı anketler ile Dolar tahminlerinin ortalamasını alarak gelecek yılın yıl sonu için de Dolar tahmininde bulunmaktadır. Merkez Bankası’nın şu an bulunduğumuz yıla yani 2019 yılına ait yıl sonu Dolar tahmini 5,91 TL’dir. Merkez Bankası’nın 2020 yılının Dolar tahmini ise 6,30 TL’dir.

Fitch 2020 Dolar Kuru Tahmini

Fitch Dolar tahmini 2020, Fitch’in önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da açıkladığı Dolar kuru tahminidir. Fitch kuruluşu çoğu ekonomist tarafından takip edilen bir kuruluştur. Fitch Dolar kurunu hem sene için hem de sene sonu için tahmin etmektedir. Fitch’in 2019 yılı sonu, 2020 yılı ve 2020 yılı sonu için Dolar tahmini şu şekildedir:

 • Fitch 2019 yıl sonu Dolar tahmini: 6,0 TL
 • Fitch 2020 yılı Dolar tahmini: 6,60 TL
 • Fitch 2021 yılı sonu Dolar tahmini:7,20 TL

Kuruluşların Dolar Tahmini Neden Değişiyor?

Kuruluşların dolar kuru tahminlerinin değişme sebebi, ülkenin ekonomik, hukuki ve siyasi durumunun değişmesidir. Yani ilgili kimselerin kendi ülkelerinde kullandıkları paranın Dolar karşısında değer kazanması ya da kaybetmesi sayılan sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Dolar Parite Son Durum Nedir?

Dolar paritesinin son konumu hakkında bilgiler, dolar ve parite bilgisinin hesaplandığı karşı para cinsinin değerine göre yapılır. Dolar ve TL arası yapılan işlemlere yönelik parite, dolar TL paritesi olarak adlandırılıp, güncel kur bilgileri üzerinden hesaplanır.  Dolar parite son durum bilgisine bakılan parite cinsleri, parite değerleri son rakamları, son durum parite deri hesaplaması hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Hangi Dolar Paritelerinin Son Durumlarına Bakılabilir?

Son durumları açıklanan dolar pariteleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Dolar/ TL paritelerinin,
 • Dolar/Euro paritelerinin,
 • Dolar/ yen paritelerinin son durumları öğrenilir.

Son durum öğrenme işlemleri için belirlenen para cinslerinin kur değerleri ve TL parası değerinden karşılıkları ile işlemler yapılır. Yapılan işlemler ile para cinsleri üzerinden dolar paritesi değeri hesaplanır.

Dolar Parite Son Durum Değer Rakamları

Dolar parite güncel değer rakamları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Dolar/ yen para birimi dolar parite değer rakamı, maksimum 109,464 USD/JPY olarak belirlenir.
 • Dolar/yen paritesi son değer rakamı minimum, 109,398 USD/JPY olarak belirlenir.
 • Dolar/Türk lirası paritesi son değer rakamı maksimum 5,9497 USD/TL olarak belirlenir.
 • Dolar/ Türk lirası paritesi son değer rakamı maksimum, 5,9495 USD/TL olarak belirlenir.

Dolar Parite Son Durum Hesaplaması

Dolar partisi güncel hesaplaması yapılırken izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:
 • Öncelikle, dolar cinsi paranın kur değeri alınır.
 • İkinci olarak, TL cinsi paranın değeri alınır.
 • Dolar paritesi hesaplaması için dolar cinsinden paranın değeri, TL cinsinden paranın değerini bölünür.
 • Aynı işlem yen ve euro para cinsleri ile de yapılarak, euro ve yen cinsine göre dolar paritesi hesaplanır.

Örneğin işlem yapılacak olan dolar değeri 5 TL, dolar kur değeri 6 TL ise dolar parite değeri, 5 bölü 6 işlemi yapılarak bulunur. Parite değeri, 0.83 USD/Euro olarak hesaplanır. Bu hesaplama ile farkı para cinslerine yönelik dolar parite değer hesaplamaları sağlanarak, gerekli yatırım işlemleri, öğrenilen değerler üzerinden yapılır. Yatırımlara yönelik kazançlar, parite değerleri hesaplamaları ile ilişkilidir.

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların yükselme sebepleri, ekonomik, siyası sebepler ve bir ülkenin içinde bulunduğu hem finansal hem de sosyal durumlara bağlı yaşanan etkilerin, döviz kurlarına yansımasıdır. Ülkenin kendi para değerinin durumu, dış ülkelerin para değerlerinin durumu, ülkeler arası anlaşmalar, politikalar ve açıklamalar, dünya gündemini etkileyen haberler etkisiyle dolar yükseliyor. Doları etkileyen bu kavramlara ilişkin yaşanılan şartlar belirsiz ise doların değerinde artış gözlenir. Türkiye’de dolar yükselmesi, TL satışının dolar yükseltmesi, Merkez Bankası kararına bağlı dolar artışı hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Türkiye’de Dolar Neden Yükseliyor?

Türkiye’de doların artma sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 • TL cinsi paranın satış bakısı talebi nedeniyle,
 • Merkez Bankası faiz indirimleri hakkında alınan kararlar sebebiyle,
 • Yurtdışı ülkelerinin tasarıları sebebiyle, doların yükselişinin yaşanacağı ekonomistlerce belirtilir.

Özellikle, ABD’nin senato yoluyla kabul ettiği güncel siyası ve ekonomik kararlara bağlı olarak, dolar kuru üzerinde tüm dünya çapında değişimler yaşanır.

TL Satışı İle Dolar Neden Yükseliyor?

TL satışıyla dolar yükselme sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 • ABD’nin Türkiye’ye yönelik savunma bütçesi kararı, TL üzerinde satış baskısı etkisi yaratır. Bu satış baskısı etkisi ile dolar cinsinden paranın kurunda yükselme gözlemlenir.
 • Türkiye kurumsal harcama ve yatırım piyasalarında, kapanış değerlerinde ve bütçelerinde dolara yönelik işlemlerin ve talebin artması sebebiyle, dolar yükselir. Bu işlemlerde TL satış ve alış talebi azalmasından dolarda yükselme oluşur.
 • TL cinsi satışı üzerinden düşük faiz uygulamalarının azalması sebebiyle dolar yükseliyor.

Merkez Bankası Kararına Bağlı Dolar Yükselmesi

Merkez Bankası kararı ile dolar artışı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu ve karara bağladığı enflasyon oranı değerleri belirlemesine oranla, piyasanın enflasyon değeri beklentilerinin daha yüksek olması durumu doları yükseltir.
 • Merkez Bankasının faiz indirimleri açısından indirim marjı oranının düşeceğini belirtmesi, doların yükselişe geçeceğini ifade eder. Bu duruma bağlı olarak, faiz indirimleri değişimi ile dolar yükseliyor.
 • Merkez Bankası faiz indirimi işlemi ile piyasada meydana gelen değişimler ve TL cinsinden para değerinin düşüşü sebebiyle, dolar cinsli paranın kur değerinin yükselişi gözlemlenir.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap