Anasayfa AnalizlerDovizUSDTRY 2020 Döviz Yatırımı Nasıl Olmalıdır?

2020 Döviz Yatırımı Nasıl Olmalıdır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 239 Görüntüleme

2020 döviz yatırımını nasıl yapmalıyım sorusu döviz kuru ile yatırım yapmak ve para kazanmak isteyen kimselerin merak ettiği bir konudur. Döviz yatırımı yaparak ilgili kimseler hem alım gücünü korumak istemekte hem de kur artışları sayesinde para kazanmak istemektedir. Döviz yatırımı yapmak isteyen kimseler, yatırım yapacakları para cinsini seçmeye başlamakla döviz yatırımına başlayabilmektedir. Döviz cinsi seçmek için de ilgili kimseler bu alanda faaliyet gösteren kuruşları tercih edebilecekleri para cinsinin gelecek yıl tahminlerine bakarak karar verebilmektedir. İlgili kimseler bu kuruluşların önceki yıllarda döviz kurları ile ilgili tahminlerini de inceleyerek bu kuruluşların ne kadar başarılı olduğu hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Yatırımcıların yapması gereken bir diğer şey ise bu alanda uzmanlaşmış kişilerin yani ekonomistlerin yazılarını takip ederek döviz yatırımında bulunabilmektedir. Yurt dışı bir çok forex şirketi de bonuslarını, kampanyalarını dolar üzerinden kurgulamıştır. Bir örnek olarak GalaFX detaylarını okuyabilirsiniz.

Döviz Kurunu Etkileyen Sebepler Nelerdir?

Döviz kurunu etkileyen sebepler, ilgili kimsenin yaşadığı ülkenin yabancı para birimleri karşısında ya değer kazanmasına ya da değer kaybetmesine neden olan sebeplerdir. Döviz yatırımı yapmak isteyen kimseler zamanla bu sebepleri daha ayrıntılı bir şekilde anlayacak ve bunları göz önünde bulundurarak döviz yatırımında bulunacaktır. Döviz kurunu etkileyen başlıca sebepler ise şunlardır:

  • Yatırımcının yaşadığı ülkenin ekonomik durumu yani ekonomik istikrar
  • Yatırımcının yaşadığı ülkenin siyasi durumu yani siyasi istikrar
  • Yatırımcının yaşadığı ülkenin hukuki durumu
  • Yatırımcının yaşadığı ülkenin gelişmişlik seviyesi

Merkez Bankası 2020 Dolar ve Euro Tahminleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Dolar ve Euro tahminleri, döviz yatırımında bulunmak isteyen kimsenin takip etmesi gerektiği tahminlerdir. Merkez Bankası’nın 2020 yılına ait Dolar ve Euro tahminleri ise şu şekildedir:

  • Merkez bankası 2020 yıl sonu Euro tahmini: 6,40 TL ile 6,66 TL arasında bir değer olacağı tahmin edilmektedir.
  • Merkez Bankası 2020 yılı sonu Dolar tahmini: 6,30 TL’dir.

Fitch 2020 Dolar ve Euro Tahminleri

Fitch 2020 Dolar ve Euro kurları tahmini, döviz yatırımı yapacak kimselerin takip etmesi gereken bir diğer tahminlerdir. Döviz yatırımı yapacak kimseler için Fitch’in 2020 Dolar ve Euro tahminleri ise şu şekildedir:

  • Fitch Euro 2020 yılı tahmini: 7,60 TL’dir.
  • Fitch 2020 yılı Dolar tahmini: 6,60 TL’dir.

Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap