Anasayfa Haberler 2020 E-Fatura Zorunluluğu Nedir?

2020 E-Fatura Zorunluluğu Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 178 Görüntüleme

2020 E-Fatura’ya Zorunlu Geçiş Hakkında Bilgi

Elektronik fatura kullanma, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan tebliğler ile aşama aşama tüm işletmeler için zorunlu hale getirilmektedir. Önceki yıllarda bir kısım işletmeler için zorunlu hale getirilen e fatura kullanımına yönelik, 2020 yılında yeni mükellefler belirlenmiştir. E-fatura sistemi kısaca işletme faturalarının kağıt olarak değil, elektronik ortamda basıldığı bir sistem olarak tanımlanabilmektedir. İşletmeler için yeni bir uygulama olması sebebiyle ilk bakışta bir külfet gibi gözükse de, uzun vadede işletmeye hem maddi tasarruf hem de zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Bknz : E-Fatura Nedir?

Kimler E-Faturaya Geçmek Zorundadır?

E-fatura mükellefleri, 2016 yılından beri yapılan düzenlemelerle giderek arttırılmaktadır. Güncel olarak 2020 yılı itibariyle e fatura mükellefi olmak zorunda olan ticari işletmeler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan işletmeler
 • İnternet üzerinden satış yapan ve en az 5 milyon TL brüt satış hasılatı olan işletmeler
 • 2018 yılı ve 2019 yılında brüt satış hasılatı 5 milyon TL olan işletmeler
 • ÖTV I listesindeki malların satışı için EPDK lisansı edinen tüm işletmeler
 • ÖTV III listesinde ÖTV mükellefiyeti tesis ettiren tüm işletmeler

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-fatura başvuru işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı müdürlüklerine bizzat gitmenize gerek bulunmamaktadır. İnternet üzerinden online olarak başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru kanalları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı Portalı
 • E-Fatura Portalı
 • Gelir İdaresi Başkanlığı Entegrasyon

Online E-Fatura Başvurusu

İnternet üzerinden e-fatura başvurusu yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-fatura uygulaması için hazırlanmış ola portal kullanılabilmektedir. Bu kanal üzerinden başvuru yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan GİB portalı üzerinden elektronik fatura portalına geçiş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından “E-Fatura Canlı Ortam Başvuru” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sekmede mükellef bilgileri ve şirket sorumlusu bilgileri talep edilmektedir.
 • Bilgilerinizi doldurarak e fatura başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • E-fatura online başvuru hizmetine https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ linkine tıklayarak ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

E-Fatura Hakkında Sık Sorulanlar

E-Fatura Nedir?

Kağıt faturalar yerine artık elektronik ortamdaki faturalara geçiş dönemi başladı. E-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan faturaların tümüne verilen isimdir.

E-Fatura'ya Geçmek Zorunlu Mu?

2020 başında gelen tebliğ ile birlikte E-Fatura mükellefleri net olarak belirlendi. GİB tarafından yayınlanan tebliği incelediğinizde yeni dönemde E-Fatura sizin için zorunlu mu değil mi öğrenebilirsiniz.

E-Fatura Avantajlı Mı?

E-Fatura'ya geçiş bir işletme için uzun vadede ciddi tasarrufları beraberinde getirir. En büyük tasarrufları ise zamandan ve kağıt maliyetinden tasarruf etmektir. Aynı zamanda elektronik ortamdaki arşiv hizmeti ile istediğiniz veriye hızlıca ulaşabilme imkanı sağlamaktadır.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap