Anasayfa Haberler 2020 Emekli Zammı Ne Kadar?

2020 Emekli Zammı Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 120 Görüntüleme

2020 Emekliye Yapılan Zam Kaç Para?

Emekli zammı miktarı, her sene güncel olarak enflasyon oranları dikkate alınarak belirlenmektedir. 2020 yılı için emekli zammı ve memur zammı miktarı, %4 olarak belirlenmiştir. Bu rakama %1,31 oranında da enflasyon zammı ekleneceği bilinmektedir. Emekli zam oranları 3 Temmuz ve 3 Ocak olmak üzere iki farklı periyotta belirlenmektedir. 6 aylık periyotlarda belirlenen enflasyon oranları emeklilere zam olarak yansıtılmaktadır. 2020 yılı için en düşük aylık miktarı bin 244 TL olarak belirlenmektedir. Emekli zamları ise şu şekilde belirlenmektedir:

  • Bağ-Kur Esnaf Emeklisi: 1.675,22 TL’den 1.764,17 TL’ye çıkacağı tahmin edilmektedir.
  • Bağ-Kur Tarım Emeklisi: 1.249,19 TL’den 1.315,52 TL’ye çıkacağı tahmin edilmektedir.
  • SSK 2000 Öncesi Emeklisi: 1.982,78 TL’den 2.088,07 TL’ye çıkacağı tahmin edilmektedir.
  • SSK 2000 Sonrası Emeklisi: 1.181,87 TL’den 1.244,63 TL’ye çıkacağı tahmin edilmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplaması

Emeklilik maaşı hesaplama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen online hesaplama robotu veya e-Devlet sistemi kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplama motorunu kullanmak isteyenler sisteme e-Devlet şifresine ihtiyaç duymaksızın giriş yapabilmektedir. Kurumun hesaplama motoruna https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkine tıklanarak ulaşım sağlanabilmektedir.

E-Devlet Emekli Aylığı Hesaplama

E-Devlet sistemiyle emekli maaşı hesaplama işlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Sisteme e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasıyla giriş yapılması gerekmektedir.
  • Ardından ana sayfada bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklanması gerekmektedir. Bu sekmeden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçilmelidir.
  • Kurumun listelenen hizmetleri arasından “Emekli Aylığı Hesaplama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir. Ancak bu hizmet her güvence için ayrı ayrı sunulmaktadır. Kendi güvenceniz için sunulan hizmete tıklayarak hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem yalnızca güncel bilgiler ile maaş hesaplaması yapmaktadır. Yani 3 Ocak tarihine kadar emekli zammı yansıtılmayacaktır.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-Devlet Kapısı şifresi, PTT kurumuna gidilerek edinilebilmektedir. PTT kurumunun e-Devlet şifresi için talep ettiği ücret ise ilk alımlarda 2 TL, sonraki alımlarda ise 4 TL’dir. E-Devlet Kapısı pek çok kurumun hizmetlerinin online olarak sunulduğu bir sistemdir. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki, emekli zammı maaşlara yansıtılana kadar sistem işlemlerine yansıtılmamaktadır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap