Anasayfa Dolar Düşer Mi 2020 Türk Lirası Değer Kaybeder Mi?

2020 Türk Lirası Değer Kaybeder Mi?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 284 Görüntüleme

2020 Türk Parası değer kaybedecek mi sorusu döviz yatırımı yapmayı düşünen ya da yapan kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Türk Lirası değeri konusunda, bu alanda faaliyet gösteren firmaların ya da bağımsız ekonomistlerin bu konudaki yazıları ve tahminleri takip edilerek bir tahminde bulunulabilmektedir. Türk parası son yıllarda yaşanan olaylardan ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin içerisinde bulunduğu durumdan dolayı negatif yönde etkilenmiş olsa da son dönemdeki toparlanma süreci ile beraber çok değişken olmayacak şekilde değer kazanıp kaybedebilmektedir. İlgili kimseler bu değişimleri takip etmek ve Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki değeri ile ilgili tahminleri görmek için ekonomi alanında faaliyet gösteren şu kuruluşları ve programları takip edebilmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
  • Fitch
  • Goldman Sachs
  • JP Morgan
  • TD Securities
  • Yeni Ekonomi Programı
  • Bank of Tokyo
  • Moody’s

2020 Türk Parası Değer Kaybetme Sebepleri Nelerdir?

2020 Türk Lirası değer kaybetme nedenleri oldukça çeşitlidir. Türk Lirası değer kaybetme sebepleri makro olabileceği gibi mikro da olabilmektedir. Mikro sebeplere örnek verilecek olursa ülkenin siyasi durumu, ülkenin ekonomik durumu, ülkenin hukuki durumu ve ülkenin gelişmişlik seviyesi örnek verilebilmektedir. Türk Lirasının değer kaybetmesini neden olan makro ekonomik sebeplere ise dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler örnek verilebilmektedir.

2020 Türk Lirası Dolar Karşısında Değer Kazanır Mı?

2020 Türk Lirası Dolar karşısında değer kazanma ihtimali bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar ve ekonomi alanında uzmanlaşmış kimseler tarafından oldukça düşük görülmektedir. Yani Türk Lirası Dolar karşısında artık çok değer kaybetmese de değer kazanma ihtimali oldukça düşük gözükmektedir. Türk parası hakkındaki bu görüşler siyasi, ekonomik ve hukuki gelişmelere göre farklılık gösterebilmektedir. Yani Türk parası bu sebeplerden dolayı Dolar karşısında değer kazanabileceği gibi değer de kaybedebilir.

2020 Türk Parası Euro Karşısında Değer Kazanır Mı?

2020 Türk Lirası Euro karşısında değer kazanma ihtimali tıpkı Dolarda olduğu gibi oldukça düşük bir ihtimal olarak gözükmektedir. Türk Lirası olağandışı bir durumun yaşanmaması halinde büyük olmayan değer kayıpları ya da değer kazanmaları yaşayabilecektir. Türk Lirasının Euro karşısında 2020 yılında çok büyük olmayan değer kayıpları yaşayacağı ya da durumunu koruyacağı tahmin edilmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap