Anasayfa Analizler 28 Ağustos 2018 Dolar Ne Olur ?

28 Ağustos 2018 Dolar Ne Olur ?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 159 Görüntüleme

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi. Fed’in Wyoming
eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen bir sempozyuma katılan Powell, burada “Değişen Ekonomide Para Politikası” başlıklı bir
konuşma yaptı.
Powell, “Fed’in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda ise ekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor.” yorumunu yaptı.
ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Kuzey Kore’ye gitmemesini istediğini açıkladı.Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan şu anda Kuzey Kore’ye gitmemesini istedim çünkü Kore Yarımadasının nükleer silahlarından arındırılmasına ilişkin yeterince yol almadığımızı hissediyorum.” ifadelerini kullandı.
ABD’de Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in itirafçı olması ve eski kampanya direktörü Paul Manafort’un hakkında yürütülen davada suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmasıyla başlayan kriz Trump’ın kabinesine sıçradı.
ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, basın mensuplarının karşısına geçerek gelen soruları yanıtladı. Nauert’in gündeminde
Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400’ler de vardı. ABD’li sözcü, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasıyla ilgili olarak, “Bu gerçekleşirse bizim açımızdan çok kaygı verici olur” dedi.
ABD’nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta azaldı. Petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık veriler, 18-24 Ağustos döneminde bir önceki haftaya göre ABD’de petrol sondaj kulesi sayısında 9 adet düşüş olduğunu gösterdi.
Küresel piyasada petrol fiyatları yüzde 2’nin üzerinde artış gösterdi. Uluslararası piyasada en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham
petrolün varil fiyatı dünü 74,73 dolardan tamamlamasının ardından bugün yüzde 2,2 artışla 76,40 dolara kadar tırmandı.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölgede “en iyi ilişkilere” sahip oldukları ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini söyledi. İran devlet televizyonuna konuşan İranlı Bakan, ülkedeki ekonomik kriz, nükleer anlaşma ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.
Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 7 Ağustos tarihinde sürpriz bir açıklama yaparak Tesla’yı hisse başına 420 dolardan borsadan çekmeyi planladığını duyurmuştu. Musk’ın bu açıklamasının ardından hisseler önce çok hızlı bir hareketle 342 dolardan 379 dolara çıkmış, ancak arkasından düşüşe geçerek 322 dolara kadar gerilemişti.
Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı. “Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma” vizyonuyla hareket eden, son 2 yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100″e yazdıran ROKETSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor.
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ” “Tüm dünyada değerlenen dolar kuru ve ticaret savaşlarından en olumsuz etkilenecek ülkelerden birinin ABD ekonomisi olduğu öngörülüyor.” dedi.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap