Anasayfa Haberler AGİ Nedir? (2020 AGİ)

AGİ Nedir? (2020 AGİ)

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 95 Görüntüleme

AGI Nedir? Ne Anlama Gelir?

Asgari geçim indirimi olarak adlandırılan AGİ indirimi, asgari ücretlilere işveren tarafından ödenmektedir. Asgari ücretli çalışanlara verilen AGİ indirimleri için işverene vergi indirimi uygulanır ve belirlenen tutarda, asgari ücretli çalışanlar arasında pay edilir. AGİ indiriminin tutarları, çalışanların evli ve çocuklu olup olmamasına, eşlerinin sigorta kapsamında çalışmasına göre değişmektedir. AGİ indirim oranları, her yıl açıklanan asgari ücret tutarına oranla, yeniden zam almakta ve güncellenmektedir.

Asgari Ücret ve AGİ İndirimi Arasındaki İlişki

Yıllık asgari ücret belirlendikten sonra, asgari ücretle çalışan kişiler adına yeni AGİ indirim oranları yayınlanmaktadır. 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin brüt tutarı 2 bin 943 TL’dir. Asgari ücretli çalışandan alınacak SSK prim tutarı 412,02 TL olarak hesaplanmıştır. Evli olmayan ve çocuğu bulunmayan sigortalılardan, 154,51 kuruş gelir vergisi ve 22 lira 43 kuruş damga vergisinin yanında, 29 lira 43 kuruş değerinde işsizlik sigortası primi kesilmektedir. Bekar ve çocuğu olmayan bir asgari ücretlinin alacağı net maaş 2 bin 324 TL olarak hesaplanmıştır. 2020 yılında belirlenen asgari ücret tutarına göre, AGİ indirimleri de belirlenmekte ve işyeri tarafından çalışanlara ödenmektedir.

AGİ İndirimi Ücretleri Nasıl Belirlenir?

AGİ indiriminin belirlenmesinde etkili olan faktörler ve AGİ indirimlerinin dağılımı, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Daha önce hiç evlenmemiş çalışanlara, en düşük tutardaki AGİ indirimi verilmektedir. Bekarların alacağı AGİ indirimi 220,73 TL’dir.
  • Evli olan ancak eşi çalışmayan çocuksuz kişilere 164,87 TL AGİ indirimi sağlanmaktadır.
  • Evli ve eşi çalışmayan, 1 tane de çocuğu bulunan çalışanlara 297,98 TL AGİ indirimi sağlanmaktadır.
  • Evli ve eşi çalışmayan, 2 çocuk sahibi çalışanlara 331,09 TL AGİ indirimi verilmektedir.
  • Eşi çalışmayan ve 3 çocuğu bulunan asgari ücretliye, 375,23 TL AGİ indirimi sağlanmaktadır.
  • Evli ve eşi çalışamayan kişilerin 3’ten fazla çocuğu bulunuyorsa, bu çocuklar için ek ödeme yapılmamaktadır.

Evli olan ve eşi de sigortalı olarak çalışan asgari ücretliye, 220,73 TL AGİ ödemesi yapılır. Kişilerin eşleri de asgari ücretle çalışıyorsa, eşler de aynı ödemeyi almaktadır. İki eşin birden çalışması durumunda, 3 çocuğa kadar fazladan AGİ indirimi ücreti verilmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap