Anasayfa Analizler Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki Nedir ?

Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki Nedir ?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 157 Görüntüleme

Elinizde bulunan birikimlere değer katmak amacıyla yatırım aracı olarak Altın, Dolar veya Euro’yu kullanıyorsanız yazımızın içerisinde bu yatırım araçları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Forex ve Borsa piyasalarında işlemlerin özellikle dolar üzerinden yapılması sebebi ile bu konuya ayrı bir önem vereceğiz. Hisse senetleri, döviz ve emtia hakkında birçok merak edilen konu olmasına rağmen bu yazımızın içeriğinde bu 3 konuya yoğunlaşarak bilgi aktarımı sağlayacağız.

Altın ve Dolar Arasındaki İlişki Nedir?

Borsa ve yatırımlar ile ilgili az çok bilgi sahibi olan kişiler Altın ve Dolar arasındaki fiyat ilişkisinin her zaman ters orantılı olduğunu bilirler. Bunun en önemli sebebinin doların fiyatının ons altını etkiliyor olmasıdır. Bu sebeple dolar ve değerli madenler arasında fiyat çekişmeleri sürekli olarak devam etmektedir. Eğer ikisinden birinin değeri yükseliyorsa diğerinin değeri kesinlikle düşecektir. Tabi bu durum her zaman geçerli olmayıp bazı istisnai durumları içerisinde barındırmaktadır. Bu konuyu iyi bir şekilde kavramak için altın fiyatını etkileyen faktörler hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

Altın ile Euro Arasındaki İlişki Nedir?

Altın ile Euro’nun arasındaki ilişki Dolar ile olan ilişki kadar net bir açıklamaya sahip değildir. Bu iki kıymetli aracın çizgileri olduğu gibi devam etmektedir. Bu sebeple eğer yatırımlarınızı bu araçlar ile yapacaksanız kesinlikle piyasa takibini en iyi şekilde gerektiği gibi yapmalısınız. Analiz yeteneğinizi kullanarak geçmiş yıllara ait azalış ve artışları göz önünde bulundurmanız sizler için çok iyi olacaktır. Bu iki araç arasında ters orantı olmasa da herhangi bir şekilde olumlu veya olumsuz bir bağ olmadığınıda bilmeniz sizlerin faydasınadır.

Euro ve Dolar Arasındaki İlişki Nedir?

Bu iki kıymetli döviz birbiri ile sürekli olarak çekişme halindedir. Doların gittikçe çok iyi hale gelen yükselişine engel olmak için piyasaya sürülen Euro piyasalarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte büyük ekonomiye sahip ABD ve İngiltere gibi ülkelerin piyasalarını oldukça iyi yerlere çekmiştir. Aynı zamanda fiyat dalgalanmalarında mükemmel bir çekilmeye sebep olduğunu da söylemeden olmaz.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap