Anasayfa Haberler Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar ?

Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar ?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 274 Görüntüleme

Avustralya’nın asgari ücreti, dünya genelindeki en yüksek asgari ücret tutarları arasında sayılmaz. Avustralya’da vasıfsız eleman olarak çalışan bir işçi, ayda net 2.863 Avusturalya doları kazanmaktadır. Avusturalya bünyesinde alınan en yüksek maaş finans sektörü çalışanlarına verilmektedir. En düşük getiriye sahip olan sektör, turizm sektörü olarak bilinmektedir. Avustralya’ya göçmen olarak giden bir işçiye, en az asgari ücret düzeyinde maaş verilmektedir.

Avustralya’da Hayat Pahalı Mı?

Avustralya hayat koşulları, diğer ülkelere kıyasla daha pahalı olarak değerlendirilmektedir. Asgari ücret bakımında en yüksek ödemeleri yapan ülke olarak değerlendirilen Avustralya, günlük hayatın pahalı olması sebebiyle yanıltıcı fikirler oluşturmaktadır. Günlük hayattaki harcamalar, asgari ücretin yetmeyeceği düzeyde pahalıdır. Ev kirası, ulaşım ücretleri, beslenme giderleri ve sosyal hayat harcamaları, asgari ücretin yetersiz geleceği düzeyde olduğundan, asgari ücreti sebebiyle Avustralya’ya göç etme fikri yanıltıcı olmaktadır.

Avusturalya Çalışma Hayatı Nasıl?

Avusturalya çalışma hayatı, haftada azami 40 saat olacak şekilde belirlenmiştir. Haftalık 40 saatin üzerine çıkan çalışmalar için fazla mesai ücreti alınmaktadır. Asgari ücretin üzerine ek olarak alınan ücretler, fazla çalışma süresi, tatil günlerinde çalışılması ya da kullanılmayan izinler gibi durumlarda verilmektedir. Avusturalya vatandaşı olarak çalışan kişiler, asgari üret sistemi için getirilen tüm haklardan faydalanmaktadır. Avustralya’da çalışılan işte geçirilen zamana ve edinilen tecrübeye göre, alınan maaşın tutarında artışlar yaşanmaktadır. Ülkeye gelen yabancı uyruklu kişilerin %90’ı ülke genelinde istihdam edilmektedir. Diğer ülkelere kıyasla, Avustralya çalışma şartları daha rahat ve konforludur.

Avusturalya Çalışma Saatleri

Avusturalya çalışma saatleri, günde 8 saat olarak belirlenmiştir. Haftada toplam 40 saat çalışma süresi bulunurken, çalışanların hafta sonları görevde olması sebebiyle ek ödemede alma hakları bulunmaktadır. Günlük 8 saat çalışma zorunluluğu bulunurken, işe başlama ve çıkış saati gibi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İsteyen kişiler sabah 08.00’da işe başlayıp akşam 17.00’da paydos yapabilirken, isteyen kişiler günün farklı bir saatinde iş başı yapabilmektedir. Avusturalya çalışma saatlerinde önemli olan nokta, belirtilen saatte işe başlanması değil, gün içerisinde belirtilen mesai süresinin doldurulmasıdır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap