Anasayfa Haberler Avusturya Asgari Ücret (2020)

Avusturya Asgari Ücret (2020)

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 134 Görüntüleme

Avusturya Asgari Ücret Nedir?

Avusturya asgari maaş düzenlemesi kapsamında, aylık asgari ücret belirlenmemektedir. Refah seviyesi yüksek ülkelerin geçtiği yeni sistemde, aylık maaş yerine saatlik ödemeler için asgari limit belirlenmektedir. Kişi başı yıllık gelirin 55 bin doların üzerine çıktığı Avusturya’da, çalışanların ait oldukları sektöre göre asgari saatlik ücretler belirlenir. Çalışanların bağlı oldukları sendikalar tarafından hazırlanan yıllık planlamalara göre, sektörlere göre saatlik asgari ödeme tutarı hesaplanır ve işverenlerin, bu tutarın altında saatlik ücret ödemesine izin verilmez. Asgari ücret sisteminin kaldırılması ve saatlik ücret uygulamasının başlatılmasının ardından, Avusturya asgari ücret tutarı, her sektöre göre farklılık gösterecektir.

Avusturya Asgari Ücret Ne Kadardır?

Asgari ücret uygulaması kapsamında güncellemeye giden Avusturya, çalışanlarına saatlik olarak ödeme yapmaktadır. Aylık net asgari ücret tutarı belirlenmezken, saatlik olarak ödenen asgari ücretlerin alt limitleri, sendikalar arasında yapılan incelemeler sonucunda hesaplanır. Kişi başına düşen yıllık gelir tutarıyla, Avrupa’nın 13. sırasında yer alan Avusturya, çalışanlarına da yüksek maaşlar ödemektedir. 2020 yılında, tüm maaşlara %2 zam yapıldığını açıklayan Avusturya’da, yıllık 55 bin dolar kazanç elde edilmektedir. Avusturya’da çalışma hakkı bulunan yabancılar ve Avusturya vatandaşı olan tüm kişiler, belirtilen maaş sistemine dahil edilirler.

Avusturya Çalışma Koşulları Nasıldır?

Avusturya çalışma şartları, Avrupa’nın en iyi çalışma koşulları arasında yer almaktadır. Avusturya yasalarında belirtilen haftalık çalışma saati, 40 saat olarak hesaplanmıştır. Bazı işverenler, iş sözleşmesini haftalık 38,5 saat üzerinden imzalamaktadır. İş sözleşmesinde belirtilen 40 saatlik çalışma süresinin üzerine çıkan mesailer, fazla mesai ücreti olarak aylıklara yansıtılır. Avusturya çalışma koşulları kapsamında, fazla mesai yapan işçilere aylıklarının %50’sinden az olmamak şartıyla fazla mesai ücreti ödenmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi başvurusunda, aşağıda belirtilen evraklar talep edilir:

  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • Güncel pasaport
  • Sağlık raporu
  • Banka hesap ekstresi
  • Diploma ya da öğrenim belgeleri
  • Sağlık sigortası sözleşmeleri
  • Şirketler ya da akrabalardan yapılan davet mektubu

Avusturya çalışma vizesi başvurusunda talep edilen evrakların haricinde, konsoloslukların belirttiği ek belgeler de hazırlanmalıdır. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra, çalışma vizesi başvurusu işleme alınacaktır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap