Anasayfa Haberler Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 770 Görüntüleme

Azerbaycan asgari ücret miktarı, kişiye ortalama bir hayat sunacak şekilde belirlenmektedir. Azerbaycan ülkemizden en çok işçi göçü alan ülkelerden birisidir. Bu sebeple asgari ücretin ne kadar olduğu merak edilmektedir. Azerbaycan asgari ücret miktarı güncel olarak 541 manat şeklinde belirlenmiş durumdadır. Bu miktar Türkiye ile kıyaslandığında ülkemizdeki asgari ücret miktarına çok yakın olduğu görülmektedir. 1 TL’nin güncel olarak 3,38 Azerbaycan Manatına eşit olduğu bilinmektedir.

Azerbaycan Çalışma Şartları

2020 Azerbaycan çalışma koşulları ülkemize oldukça benzemektedir. Ülkede günlük 8 saat çalışma öngörülmektedir. Pazar günleri tatil olarak belirlenmektedir. Birçok şirket cumartesi günleri de mesai yapmamaktadır. Azerbaycan asgari ücret miktarı da ülkemize oldukça yakındır. Ülkede özellikle inşaat sektöründe oldukça fazla Türk firma bulunmaktadır. Bu da ülkemizden giden işçilerin kolayca iş bulmasını ve iyi şartlar altında çalışmasını sağlamaktadır. Azerbaycan çalışma şartlarında önem arz eden bir diğer husus ise yetkinliktir. Ekstra Rusça ve İngilizce gibi bir dil bilip bilmediğiniz alacağınız maaşı değiştirebilmektedir. İşinizdeki tecrübeniz arttıkça maaşınız da aynı oranda artış göstermektedir.

Azerbaycan İş Alanları

Azerbaycan iş olanakları, özellikle inşaat sektörüne yoğunlaşmaktadır. Bunun haricinde Azerbaycan’da iş bulabileceğiniz bazı iş alanları şu şekildedir:

  • Tamircilik( Özellikle araba ve elektronik ürün tamirciliği)
  • Kozmetik sektörü
  • Gıda sektörü
  • Lojistik sektörü

Azerbaycan Asgari Ücretle Geçinilir Mi?

Azerbaycan yaşam koşulları incelendiğinde, ülkede asgari ücretle çalışan bir kişinin ortalama bir yaşam düzeyinde geçinebildiği görülmektedir. Ülkede 200 manattan başlayan kira seçenekleri bulunmaktadır. Elektrik ve su gibi zaruri giderler ise 40 ila 100 manat arasında değişiklik gösterebilmektedir. 2020 yılında Azerbaycan asgari ücret ile geçinen kişilerin maaşlarının %8 gibi bir miktarının fatura giderlerine gittiği bilinmektedir. Limitsiz internet için kişiler yaklaşık 30 manat ödemektedir. Sabit telefon ise aylık 4 manattır. Yani asgari ücretin %5’lik bir kısmı da internete gitmektedir. Ulaşım giderleri haftalık olarak 20 manat civarını bulmaktadır.

Azerbaycan’a giderken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer zaruri gider ise elbette mutfak harcamalarıdır. Azerbaycan’da temel gıda masrafı aylık olarak 150 manat civarındadır. Yani asgari ücretin %30’u da mutfak masraflarına ayrılmaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücret Hakkında Merak Edilenler

Azerbaycan Yaşam Koşulları Nasıl ?

Azerbaycan halkının yaşam koşulları incelendiğinde ülkedeki asgari ücret meblağsının geçinilebilir ve makul olduğu söylenebilir. Bir evin temel giderlerinin ortalamasını detaylandırdığımız bu yazımızda fiyatlara dair bilgileri de bulabilirsiniz.

Azerbaycan'da Hangi Sektörlerde İş Bulunabilir ?

Azerbaycan'da genelde tamircilik, otomotiv, gıda, kozmetik, lojistik ve sezonluk olarak turizm sektörlerinde iş bulma imkanı diğer sektörlere göre daha fazladır.

1 TL Kaç Manat'tır ?

1 Türk Lirası 3,38 Azerbaycan manatına eşittir. Aslında Türk parası alım gücü daha yüksek olmasına rağmen Azerbaycan'daki yerleşik hayat ve koşullar nüfusun bazı kesimlerine daha uygun gelmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap