Anasayfa Haberler Banka Müşterilerinden Alınan Ücret ve Komisyonlara Yeni Düzenleme

Banka Müşterilerinden Alınan Ücret ve Komisyonlara Yeni Düzenleme

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 22 Görüntüleme

Bankaların aldıkları ücret ve komisyonlara dair düzenleme 2020 senesinin Şubat ayından itibaren yürürlüğe konmuştur. En dikkat çekici düzenlemelerden biri daha evvel 6 ₺ olan mobil ve internet havale ücretinin 1 ₺’ye düşmesidir. Pek çok vatandaşın sıklıkla faydalandığı bir kredi kartı hizmeti olan nakit avansın komisyonu ise %3-4 civarından %1 civarına düşürülmüştür. Benzer şekilde vatandaşların yıl içerisinde iki defa ücretsiz bir biçimde kart yenilemesinin önü açılmıştır. Bankaların aldığı komisyon ve ücretler tüketici lehine olacak şekilde güncellenmiştir.

EFT Ücretleri Ne Kadar?

Güncel EFT ücretleri yapılan para transferine göre şu şekilde belirlenmiştir:

  • Mobil ve internet üzerinden: 1 ₺ ile 25 ₺ arası
  • ATM üzerinden: 2 ₺ ile 50 ₺ arası
  • Şube üzerinden: 5 ₺ ile 100 ₺ arası

Minimum EFT bedeli 1000 ₺’ye dek yapılan EFT’ler için geçerlidir. 1000 ₺ ile 50.000 ₺ arası EFT’lerde minimum değerin iki katı kadar bir bedel alır. Azami bedel ise 50.000 ₺ ve üzeri tutarlarda yapılan para transferleri için geçerlidir. Havale ücretleri ise EFT’nin yarısı kadardır.

Banka Komisyonları Nasıl Değişti?

Banka komisyonlarında yapılan değişiklikler şöyle özetlenebilir:

  • Ticari kredilerde kredi kullanım ücreti %1’ indirildi.
  • Kart yenileme ücreti kaldırıldı. Sadece üç ve daha fazla defa kart yenilenirse müşterilerden komisyon alınabilecek.
  • Kiralık kasa ücreti en fazla kasanın kira bedeli kadar olabilecek. Bu durum şahsi müşteriler için geçerli olacak. Kurumsal kasalar için herhangi bir reform söz konusu olmayacak.

Bankaların aldığı komisyon ve ücretler daha önce toplamda iki binden fazlayken şimdilerde elli bire düşürüldü.

BDDK Nedir?

BDDK açılımı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan bir devlet kurumudur. İsminden anlaşılacağı üzere temel vazifesi ülkede yürütülen bankacılık faaliyetlerini takip etmek ve gerekli durumlarda bu faaliyetlerle alakalı çeşitli adımlar atmaktır. Bankaların aldığı komisyon ve ücretler bu kurum tarafından 2020 başında güncellenmiştir. Vatandaşlar tarafından sıklıkla şikayet edilen pek çok ödeme bu sayede rafa kaldırılmıştır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap