Anasayfa Analizler Başabaş Noktası Nedir? – Başabaş Noktası Hesaplama

Başabaş Noktası Nedir? – Başabaş Noktası Hesaplama

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 16 Görüntüleme

Başabaş noktası, toplamda harcanan maliyetin gelire ediş olduğu durumdur. Yani başabaş noktası sağlanan gelir ile harcanan maliyet arasında hiçbir fark olmaması ve bu durumda da herhangi bir kâr ya da zarar durumunun söz konusu olmaması durumudur. Yatırımcılar ve yatırım şirketleri tarafından oldukça önem teşkil eden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira yatırımcılar ya da yatırım firmaları için başabaş noktasının altına düşmek eksi yönde eğilim manasına gelmektedir. Başabaş noktasının üstüne çıkan yatırımcılar ya da yatırım şirketleri ise olumlu yönde seyretmektedir. Bu hususta başabaş noktasının altına düşen yatırımcı ve yatırım şirketleri zarar etmiş olurken başabaş noktasının üstünde bulunan yatırımcılar ise kâr elde etmiş sayılmaktadır.

Başabaş Noktası Analizi Neyi Sağlar?

Başabaş nokta analizinin yatırımcılara ve yatırım şirketlerine sağladığı bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda yatırımcılar ya da yatırım şirketleri yaptıkları işlemlere dair çıkarımlar yapabilmekte ve kendi hamlelerini sorgulayabilmektedir. Bu da yatırımcılar ve yatırım şirketleri için yeni stratejiler belirlemede yardımcı olmaktadır. Başabaş noktası analizi ile yatırımcıların ya da yatırım şirketlerinin öğrenebileceği bazı bilgiler aşağıdakiler gibi listelenebilir:

  • Gelir ve giderin arttığı durumlarda üretim ve satış miktarına ulaşmak mümkündür.
  • Maliyet alternatifleri aramak için kullanılabilir.
  • Ürünlerin arasından en kârlı olan ürünü seçebilmeye yarayabilir.
  • Planlanan kâr oranına ulaşabilmek için kullanılabilir.
  • Planlanan satış düzeyine ulaşabilmek için kullanılabilir.
  • İşletmenin kâra geçeceği dönemin belirlenmesinde etkin rol oynayabilir.
  • Yapılan stratejik planlamalar için bir referans sağlayabilir.
  • İşletmenin ya da yatırımcının gerçekleştireceği üretim ya da satış faaliyetleri için kullanılabilir.

Başabaş Noktası Hesaplama

Başabaş noktası hesabı yapmak için sabit giderlerin birim satışa fiyatıyla gider arasındaki farka bölünmesi yöntemi kullanılmaktadır. Bu hususta başabaş noktası formülü aşağıdaki gibidir:

  • Başabaş noktası = (Sabit Giderler) / (Ortalama Birim Satış Fiyatı – Ortalama Birim Maliyeti)

Bu formül kullanılarak başabaş noktası hesabı yapmak mümkündür. Sabit giderler olarak adlandırılan kısım üretim sürecinde ya da üretim miktarına göre değişiklik göstermeyecek olan giderlerdir. Bu sabit giderlere kira ya da sigorta ücretleri gibi örnekleri vermek mümkündür. Böylece bu formül ile başabaş noktası hesabı yapılabilir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap