Anasayfa Genel Bir Tam Gün Veya Birden Fazla Gün İçin Geçerli Emir Verebilir miyim?

Bir Tam Gün Veya Birden Fazla Gün İçin Geçerli Emir Verebilir miyim?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 28 Görüntüleme

Birden fazla gün için geçerli emir vermek mümkün olmamakla beraber genellikle VİOP vb. piyasalarda geçerli emirler bir günlük olmaktadır. Emir tipi farketmeksizin genellikle tek gün için ya da gün içindeki farklı seanslara göre geçerlilik sağlanmaktadır.

Normal şartlarda sadece emir işlemi yapıldığı takdirde emir geçerlilik süresi bir gün içindeki tek seans olmaktadır. Emir verme işlemi sırasında tarih belirleme vb. bir işlemle süreyi uzatmak mümkün olmaktadır.

Birden Fazla Gün İçin Emir Verilmesi Durumunda Ne Olur?

Birden fazla gün geçerliliği olması istenen emirler için sistem üzerinde ikinci bir işlem yapılması gerekir. Bu işlem yapılmadığı takdirde geçerlilik süresi bir gün olarak ele alınır.  Ve gün bittiğinde emir iptal edilir. Yatırımcı emrinin sistem tarafından iptal edilmesi zarar etmesine yol açabilir. Bu noktada emir verme işlemi yapılırken, geçerlilik süresi göz önünde bulundurulmalıdır. Emir geçerlilik süresi dolan tüm işlemler sistem tarafından iptal edilir.

Piyasa İçinde Verilen Tüm Emirlerin Geçerlilik Süresi Aynı Mıdır?

Piyasa içinde verilen emirler genellikle tek seans geçerlilik süresine sahip olmakla beraber, geçerlilik süresi daha uzun olan ya da geçerliliği belli bir tarihe bağlı olan emirler de verilebilmektedir. Bu noktada yatırımcının kullandığı piyasanın özellikleri ve şartları devreye girmektedir. Farklı piyasa şartlarına göre emir geçerlilik süresi farklılık gösterebilmektedir.

Geçerlilik Süresine Göre Kaç Çeşit Emir Vardır?

Geçerlilik süresine göre günlük emirle beraber 3 çeşit emir tipinden bahsetmek mümkündür. Emir geçerlilik süresi, emir tipleri şu şekilde sınıflandırmaktadır.

  • Günlük Emir
  • Anlık Emir
  • Tarihli Emir

Günlük emir, geçerlilik süresi bakımında en çok kullanılan ve sistemin de başka işlem yapılmadığı takdirde geçerli kabul ettiği emir tipidir. Gün içinde iki işlem seansı olmakla beraber, günlük emir bu seanslardan yalnızca birini içermektedir. İlk seansta işlem görmeyen emir geçerliliğini kaybeder. İkinci seans için geçerli olmaz ve sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Anlık emir yalnızca sisteme girildiği anda geçerliliği olan emir türüdür. Sisteme girildiği anda karşılanması beklenen emir için ilave geçerlilik süresi yoktur. Eğer sisteme girildiği an karşılanmazsa sistem tarafından pasif hale getirilir.

Tarihli emir ise gün içindeki iki seans için de geçerliliği olan emir tipidir. Tarihli emirde ilk seansta gerekli eşleşme sağlanmazsa, ikinci seansta da sağlanabilmektedir. Ancak gün içindeki iki seansta da eşleşme olmazsa emir sistem tarafından iptal edilir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap