Anasayfa Haberler Borsada 100 Endeksi Ne Anlama Gelir? BİST100

Borsada 100 Endeksi Ne Anlama Gelir? BİST100

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 169 Görüntüleme

Kısacası BİST100…

Borsa, belirli kurallara uygun bir şekilde talep edilen malların satışını ve alışının gerçekleştirilmesi için organize edilmiş bir piyasa ifade etmektedir. Farklı alış-satış piyasaları için borsa terimi kullanılabilir. Örneğin ticaret borsası, döviz borsası veya menkul kıymetler borsası şeklinde adlandırılabilir. Özellikle menkul kıymetler, şirketlerin halka açmış oldukları hisselerinin alım-satım işleminin yapıldığı borsayı ifade eder. Yani menkul kıymetler borsası üzerinde şirketlerin ortaklık payları ve işletme ortaklıkları alım-satım işlemi yapılır.

Türkiye’de Menkul Kıymetler Borsası, öncelikle İMKB yani İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak işleme başlamıştır. Sonrasında 2015 yılında Borsa İstanbul ismi ile faaliyet göstermeye başlayan Türkiye Menkul Kıymetler Borsası çok yüksek işlem hacimleri oluşturan ve şirketlerin hisse senetlerinin yer aldığı bir piyasa oluşturmaktadır. Bu piyasada işlem gerçekleştirilirken farklı endeksler görülmektedir. Bu endekslerden biri olan bist100 yatırımcıların en çok gördüğü ve en çok merak ettiği endeksidir.

Borsa yatırımları gerçekleştirilmesi için mutlak bir şekilde bilinmesi gereken bir nokta olarak bist100 nedir sorusunun cevabı için; Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ve işlem hacmi bakımından piyasa değeri en yüksek konumda bulunan 100 hisse senedinin performansını gösteren endekstir, cevabı verilebilir. 100 endeksi olarak adlandırılan bu endeks, Borsa İstanbul pay piyasasının temelini oluşturur. Daha küçük boyutlu olarak görülen bist30 ve bist50 endekslerini de içinde barındıran 100 endeksi, 4 farklı döneme ayrılır. Bu dönemler Ocak-Mart olarak ilk çeyrek, Nisan-Haziran olarak ikinci çeyrek, Temmuz-Eylül olarak üçüncü çeyrek ve Ekim-Aralık olarak dördüncü çeyrek şeklinde 4 endeks oluşturur.

Borsa İstanbul üzerinde işlem gerçekleştirirken, BİST 100 endeksi her saniye yeniden hesaplanarak eş zamanlı bir şekilde yayınlanır ve yatırımcılar sürekli bir şekilde bu endeksi takip ederler. Bu nedenle borsa yatırımcıları ve yatırıma yeni başlamak isteyen kişiler için 100 endeksi nedir sorusunun cevabı en önemli ayrıntıdır. 100 endeksi, en yüksek işlem gören piyasa firmalarını ifade ettiği için genellikle bu firmaların hisse senedi fiyat değişimleri borsa ekonomisini etkilemektedir. Gösterge endeksi olarak bist100 şeklinde ifade edilen bu endeks kod olarak XU100 şeklinde ifade edilir. Bu endeksin sürekli bir şekilde takip edilmesi sayesinde yatırımcılar borsanın gidişatını çok rahat bir şekilde görebilirler.

BİST 100 endeksi sayesinde ulusal pazar üzerinde işlem görmekte olan şirketler ile kurumsal ürün pazarında işlem görmekte olan girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve yine gayrimenkul yatırım ortaklıkları içinde belirlenmiş olan 100 şirket hisse senetlerini yatırımcılara gösterebilmektedir. Hisse senetlerine sahip olan şirketler, Türkiye’nin en büyük işlem hacmini oluşturduğu için Türk borsasının genel seyrini de bu endeks ifade eder.

Borsa İstanbul üzerinde işlem gerçekleştirilmesi için çalışma sistemi farklı kısımlara ayrılırken, bu kısımlarda işlem saatleri de değişim göstermektedir. 100 endeksi üzerinden işlem gerçekleştirmek isteyen kişiler hisse senetleri ile işlem yaptıkları için hafta içi her gün 9.40 ile açılış saatleri başlar ve sonrasında 13.00 ile gün ortası başlar ve akşam 18.00 ile işlemler tamamlanır. Bu nedenle 100 endeksi belirtilen saatler arasında takip edilmeli ve hafta içi işlemler gerçekleştirilmelidir. Eğer, bir şirket hisse senetleri ile BİST 100 endeksi üzerinde yer almak istiyorsa A ve B grubunda bulunan hisseler ile belirlenir. Bu hisseler en yüksek işlem gören hisseler olarak bilinir. Yıl içinde her dört çeyrekte yeniden hesaplanan 100 endeksi, devrelerde değişiklik gösterebilir ve her devrenin başında en az 10 gün önce kamuoyuna sunularak yeni çeyrekte işlem görmeye başlar.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap