Anasayfa Genel Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Birikim Gerekir?

Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Birikim Gerekir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 137 Görüntüleme

Borsaya giriş yapmak için herhangi bir miktarda birikiminiz olmasına kesinlikle gerek olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Ufak miktarda birikimleriniz ile piyasaya giriş yapabileceğiniz gibi daha büyük miktarda yaptığınız birikimler ile de piyasalara sağlam bir giriş yapabilirsiniz. Piyasada al – sat işlemi yaparak elinizde bulunan küçük veya büyük birikimleri en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu konuda en çok önem vermeniz gereken konu yatırım yapacağınız piyasaya en iyi şekilde tanıyor olmaktır. Bunun yanı sıra yaptığınız yatırımlar elinizde bulunan  miktarla eşdeğer ya da bu miktardan daha az olmalıdır. Aksi taktirde borsada yaşayacağınız herhangi bir kayıp sonucunda elinizde bulunan tüm birikiminizi bir an içerisinde kaybedebilirsiniz. Bunun sonucunda alım – satım işlemleriniz tamamen duracaktır.

Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce iyi bir fiyat analizinin yanı sıra iyi bir piyasa araştırması yapmanız sizler için fazlasıyla iyi olacaktır. Bu sayede borsaya giriş yaptığınızda doğrudan birikimlerinizi oraya buraya savurmadan en doğru enstrümana yatırabilirsiniz. Yatırım enstrümanları ile eşdeğer bir miktarda paranız olması gerektiği gibi firmaların sizlerden tahsil ettiği komisyon oranlarınıda karşılayabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Borsaya girerken herhangi bir belirli ücret olmadığı için yatırım yapacağınız platformun komisyon ücretlerini iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu araştırmalar neticesinde düşük komisyonlu ve birçok imkan sunan firmalara ulaşmanız mümkün olacaktır. Kafanızda oluşturduğunuz yatırım planına en iyi imkan sağlayan kurumu seçerek yatırımlarınızı değerlendirmenin keyfine varabilirsiniz.

Piyasada alım – satım imkanı sunan birçok karaç bulunduğu için yatırım için seçtiğiniz enstrümanın en düşük risk ile yatırım imkanı sunmasına dikkat etmelisiniz. Sizleri uyarmamız gereken en önemli nokta enstrüman yelpazesini her daim geniş tutmanız gerektiğidir. Eğer yatırımlarınızı tek enstrüman üzerinden yaparsanız elinizdeki miktarı büyük ölçüde riske atmış olacaksınız. Bununla beraber yatırımcıların en büyük sorunlarından biri herhangi bir enstrüman aracılığı ile kazanç sağladıklarında bütün yatırımlarını o enstrümana endeksleyip kazanmayı beklerler. Bu durumda bilmelisiniz ki herhangi bir enstrüman ile bir defa kazandığınızda sürekli kazanacaksınız anlamına gelmemektedir. Bu sebeple enstrüman yelpazeniz her zaman geniş olmalıdır.

 

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap