Anasayfa Haberler Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 257 Görüntüleme

Bulgaristan asgari ücret miktarı diğer Avrupa ilkelerine göre çok düşüktür. Coğrafi güzellikleri ile bilinen Bulgaristan’da çalışanlara ödenecek minimum tutar yani asgari ücret 286,33 Euro’dur. Yani Türkiye parası ile 1814 TL’ye denk gelmektedir. Bulgaristan Türkiye’ye oldukça yakın bir ülkedir. İstanbul ve Türkiye’ye en yakın Bulgaristan şehri arası 417 km kadardır. Türkiye’ye yakın olmasının yanında bölgede yaşayan Türk sayısının fazla olması bu bölgede yabancılık hissini unutturacaktır. Bulgaristan’ın çok avantajı olmasına rağmen asgari ücret bakımından en az ücret ödeyen Avrupa ülkelerinden bir tanesidir.

Bulgaristan’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Bulgaristan kişi başına düşen milli gelir miktarı 7,300 Euro kadardır. Bu miktar TL cinsinden yaklaşık 47.000 TL’ye denk gelmektedir. Bulgaristan’da kişi başına düşen milli gelir ve asgari ücret arasındaki farkta dikkat çekmektedir. Asgari ücret ve kişi başına düşen milli gelir arasındaki bu fark ülkede gelir adaletsizliğinin olduğunu göstermektedir.

Bulgaristan’da Çalışma Saatleri Ne Kadar?

Bulgaristan çalışma süreleri Avrupa ülkeleri arasında en yüksek saatlere sahip ülkelerden bir tanesidir. Bulgaristan’da çalışanlar günlük 8 saat haftalık ise 40 saat 48 dakika çalışma süresine sahiptir. Bu saat sürelerinden fazla çalışan kimselerin mesai ücreti talebinde bulunma, işvereninin de mesai saatlerinin karşılığı ücreti ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca Bulgaristan’da çalışan bir kimsenin yıllık 20 günden az olmamak şartı ile izin hakkı bulunmaktadır.

 Bulgaristan’da Yaşam Standartları Nasıl?

Bulgaristan’da yaşam koşulları diğer Avrupa ülkelerine göre geride kalmıştır. Bulgaristan’da yaşamak isteyen biri Bulgaristan’da maddi anlamda sıkıntı yaşamadan geçimini sağlayabilecektir. Bulgaristan’da asgari ücret ile geçinen biri de ekonomik açıdan zorlanmadan geçimini sağlayabilmektedir. Bulgaristan yaşam koşulları arasında diğer Avrupa ülkeleri arasında gerilerde kalsa da, ülkedeki fiyatların çok uygun olması ülkeyi cezbedici bir hale getirmektedir. Leva’nın TL karşılığında değeri ise 3,24 Türk lirasıdır. Bulgaristan’da evlat edinme konusunda da bu taleplerin artması için sosyal yardımlar düzenlemektedir. 5 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen her anneye 1 yıllık izin hakkı tanımaktadır. Ayrıca anne asgari ücret ile geçiniyorsa 340 Leva ekstra ücret ödenmektedir.

Bulgaristan Hakkında Diğer Merak Edilenler

1 Leva Kaç TL'dir ?

Bulgaristan para birimi olarak bilinen Leva'nın TL'ye çevrildiğinde karşılığı 3,24 TL'dir. 1 Leva 3,24 TL eder.

Bulgaristan Yaşam Koşulları Nasıl ?

Bulgaristan diğer Avrupa ülkelerine kıyasla biraz geri kalmış bir ülkedir. Ancak yaz aylarında Turizm canlanır ve istihdam artar. Bulgaristan'daki cazibe unsuru ise ülkedeki fiyatların ucuz olmasıdır.

Bulgaristan'da Evlat Edinme Parası Nedir?

5 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen her anneye 1 yıllık izin hakkı tanımaktadır. Ayrıca anne asgari ücret ile geçiniyorsa 340 Leva ekstra ücret ödenmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap