Anasayfa Analizler Çeyrek Altın 2019’da Ne Olur?

Çeyrek Altın 2019’da Ne Olur?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 165 Görüntüleme

Çeyrek Altın 2019’da Ne Olur?

Türk yatırımcısı için en klasik tercihlerden birini oluşturan altın konusunda özellikle temel yatırım ürünlerinden birisini çeyrek altın oluşturur. Bu nedenle altın fiyatları ve yorumlar yatırımcı için her zaman takip edilmesi gereken önemli konulardan birisidir. Örneğin, 2019 yılının ilk sürecinde bulunmamız ile birlikte bu yıl içerisinde çeyrek altın fiyatlarını nasıl değişeceği önemli bir konudur. Bilhassa ülkemizde yastık altı yatırım olarak değerlendirilen çeyrek altın, güvenli bir yatırım aracı olarak her zaman değerini koruyacaktır. Ancak birçok siyasi durum, uluslararası ilişkiler, ülke ekonomisi ve banka politikaları çeyrek altın fiyatlarında değişikliklere neden olabilir.

Döviz veya borsa gibi yatırım araçları ile uğraşarak fazla risk almak istemeyen yatırımcıların öncelikli tercihlerinden birini oluşturan çeyrek altın, yine de sürekli bir şekilde değişen fiyatlar göstermektedir. Yatırımcılar fırsat buldukça gram altın fiyatlarını ve yorumlarını takip ederken, önümüzdeki süreçte yıl boyunca karşılaşılacak değişimleri de merak etmektedir.

Çeyrek altın devlet tarafından bastırılan tam cumhuriyet altının dörtte birini ifade etmektedir. Gramaj olarak bir çeyrek altın Türk ölçüleri ile 1.75 gram ağırlığa denk gelmektedir. Ayar özelliği için ise 22 ayar olduğu belirlenebilir. Bu değerler göz önünde bulundurulduğunda, 1.75 gram altın üzerinden de çeyrek altın fiyatlarını hesap edebilirsiniz. Çeyrek altın fiyatlarının değişimi nasıl bir noktaya ulaşacağını tahmin edebilmemiz için öncelikle güncel altın fiyatlarını sürekli bir şekilde takip etmeniz gerekir.

2019 İçin Güncel Anlık Altın Fiyatları Nasıldır?

Finans ve ekonomi sayfaları üzerinden güncel bir şekilde takip edebileceğiniz güncel altın fiyatları, çeyrek altın fiyatları konusunda da sizin için fikir oluşturacaktır. Altın alım satımı yapmak isteyen kişiler için kuyumcular veya bankalar üzerinden duyurulan altın alış-satış fiyatları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bilhassa altının çok hareketli olduğu dönemlerde kuyumcular ve bankalar üzerinden altın alım-satım işlemlerinin yapması daha zor bir durum olacaktır. Çünkü bu durumlarda altının alış-satış fiyatları arasında geniş bir makas oluşması beklenir.

2019 Çeyrek Altın Fiyat Tahminleri

2019’un başlaması öncesinde ve günümüzde seyreden döviz ve altın hareketliliği sırasında güncel altın fiyatlarının da yıl boyunca değişebileceği tahmin edilebilmektedir. Özellikle yatırımcılar altın fiyatlarının artıp artmaması konusunda net bir görüş almak istiyor. Bu konuda altın fiyatlarının yıl içerisinde nasıl olacağını tahmin etmeniz daha kolay olabilir. Çünkü önümüzdeki günlerde yaşanacak dolar ve Türk Lirası hareketlilikleri sayesinde altın talepleri de ortaya çıkacaktır.

Eğer, kağıt paraya olan talep azalırsa, altına talep artacak ve altın fiyatları yükselecektir. Buna bağlı olarak da önümüzdeki dönemde kağıt para ihtiyaçları daha yüksek olduğu için ons bazında da altın fiyatlarında düşüş görülebilmektedir. Amerikan Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararları, ülkemizdeki ekonomik beklentiler göz önünde bulundurulduğunda dünya genelinde yatırımcılar dolara yönelik bir tercih gerçekleştirebilir. Bu nedenle altın fiyatları düşüşe geçerken, çeyrek altın da daha düşük bir noktada alınabiliyor.

Bazı ekonomistlere göre yükseliş trendi içerisinde bulunduğumuz görüldüğü için 2013 yılından beri altın fiyatlarının yükselişe geçtiği görülebiliyor. Bazen 3 aylığına düşüşler bazen de 4-5 ay gibi yükselişler görülse de bu yıl çeyrek altın fiyatlarının bazı dönemlerde yine yükselişe geçebileceği de tahmin edilebiliyor. Eğer, bu istatistiklere göre altın ne zaman alınır sorusunu merak ediyorsanız, GAU/TRY paritelerini takip etmeniz gerekiyor. Eğer, Dolar/TL paritesi yükselirse, gram altın seviyesi ve çeyrek altın seviyesi de yükselecektir. Ancak TL için faiz yükselişi beklenen gibi olmazsa ve enflasyon ya da işsizlik artarsa TL değer kaybedeceği için altın fiyatı yükselecektir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap