Anasayfa Genel Çoban Alımı Şartları Nedir ? Maaş Ne Kadar ?

Çoban Alımı Şartları Nedir ? Maaş Ne Kadar ?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 220 Görüntüleme

Çoban istihdamı özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yoğunlukta olduğu bölgelerde yapılmaktadır. Çoban alımı konusunda devlet desteği verilmektedir. Çobanlık mesleği için sertifikalı eğitim veren kuruluşlar bulunmaktadır. Bu projeden faydalanarak sertifika sahibi olan kişileri istihdam eden kuruluşlara 5 bin TL destek sağlanmaktadır.

Nasıl Çoban Olunur?

Çoban olmak için kurslara gidilerek eğitim alınabilmektedir. Sertifika eğitimleri Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verilmektedir. Eğitim kapsamında 120 saat ders verilmektedir. Bu eğitimlerde %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimi başarı ile tamamlayan kişilere sürü yöneticisi sertifikası verilmektedir. Eğitimdeki devam zorunluluğu koşuluna uymayan kişiler ise başarısız sayılmakta ve sertifika sahibi olamamaktadır. Sigortası olmayan kişiler bu eğitimden faydalanabilmektedir. Eğitime katılmak için öngörülen bir diğer koşul ise en az ilkokul mezunu olmaktır. Emekli olan kişiler ise bu eğitimden faydalanamamaktadır.

Çobanlık Mesleği Maaşları

Çobanlık ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte ülke şartlarında oldukça iyi maaşlar kazanıldığı söylenebilmektedir. Çoban alımı ilanları incelendiğinde çobanlık mesleğinden rahatlıkla aylık 4 bin ila 6 bin TL arasında para kazanılabildiği görülmektedir. Bu maaşlar ilden ile değişiklik gösterebilmektedir.

Sürü Yöneticisi Devlet Desteği

Çoban istihdamına devlet desteği alınabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu konuda belirlenen ilk şart çoban alımı yaparken sürü yöneticisi sertifikasına sahip çobanların tercih edilmesidir. SGK ödemelerini tam zamanlı 30 gün şekilde yatırmayan işletme sahiplerine destek sağlanmamaktadır. 18 yaşından küçük çocukların çoban olarak istihdamında da devlet destek vermemektedir. Bu proje kapsamında hibe şeklinde geri ödemesiz devlet desteği sağlanmaktadır. Ödenecek miktar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her sene güncel olarak belirlenmektedir. Sürü yöneticisi devlet desteği için öngörülen diğer şartlar şu şekildedir:

  • 250 ve üzeri küçükbaş hayvan sahibi olan kişilere verilmektedir. 250 küçükbaş hayvanın bulunup bulunmadığı denetimi TÜRKVET tarafından gerçekleştirilmektedir.
  • Çobanın fiili olarak çalıştırılması gerekmektedir. Fiilen çobanlık yapılmaması halinde devlet desteği sağlanmamaktadır.
  • Çobanın SGK primlerinin işletme tarafından en az 5 ay yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Çiftliğin SGK tescilli olması gerekmektedir.
  • Muhtarlara devlet desteği sağlanmamaktadır.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap