Anasayfa Haberler Davos Nedir?

Davos Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 26 Görüntüleme

Bu forumda dünya liderleri, akademisyenler, uluslararası şirket yöneticileri ve yardım kuruluşlarının temsilcileri bir araya gelir. Ülkedeki iklim krizi, gelir adaletsizliği, piyasa, teknoloji gibi alanlarda konuşarak mevcut sorunlara çözümler getirmeye çalışır.

Ülkeler için iş yapma fırsatı olarak da görülen Davos, aynı zamanda küresel farkındalık yaratma çabası olarak da değerlendirilebilir. Ülke liderleri ülkelerinin gündemlerindeki konuları ele alır ve bu konuları diğer ülkelerin liderleriyle tartışarak bir çözüm ararlar.

Davos Hakkında Bilmedikleriniz Nelerdir.?

Davos ile ilgili bilinmeyenler şu şekilde listelenebilir:

  • Davos olarak bilinse de aslında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) olarak geçer. Davos, forumun yapıldığı İsviçre kasabasının adıdır.
  • Davos, yalnızca küresel ve ekonomik dünya sorunlarının konuşulduğu bir toplantı değildir. Bütün toplantılar her toplantıya katılmaz. Kapalı kapılar ardında ikili toplantılar da meydana gelir.
  • Yalnızca iş insanları Davos’a katılmak için para ödemektedir. Kişi başı yaklaşık 27 bin İsviçre Frangı alınmaktadır. Siyaset insanları, gazeteciler ve davetliler ise herhangi bir ücret ödememektedir.
  • Toplantıda çoğunluğu erkekler oluşturur. Yalnızca %22 oranında kadın katılımcı bulunur.
  • Erkeklerin yaş ortalaması 54; kadınların ise 49’dur. Yani Davos gençlerin katılımına uygun bir yer olarak nitelendirilemez.
  • Davos’un güvenlik önlemleri ultra bir boyuttadır. Neredeyse katılımcı sayısı kadar güvenlik çalışanı bulunmaktadır. Her binada birden fazla keskin nişancı bulunur. Toplantı binalarına girerken insanların bilgisayarlarına kadar kontrol edilir.
  • Katılımcılar mavi bir kukuletayla gezer. Bu mavi kukuleta Davos’un bir parçası olunduğu anlamına gelmektedir.

Davos’a Kimler Katılır?

Birçok ülkenin lideri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, uluslararası şirket yöneticileri (Coca-Cola, IBM gibi) Davos’a katılmaktadır. Aynı zamanda her yıl katılımcılar arasında Mark Zuckerberg, Tony Blair ve U2 grubunun solisti Bono da yer almaktadır.

Davos’un Amacı Nedir?

Dünyanın durumunu iyileştirmek için birçok ülkeden zeki ve etkili insanlar bir araya gelir. Aynı zamanda Davos, birçok şirket için eşitlik ve sürdürülebilirlik alanında açıklamalarını duyurmaları için bir platformdur.

 

Davos Nedir ?

Dünya Ekonomik Forumu olarak da bilinen Davos, her yıl İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen bir ekonomik forumdur.

Davos’a Kimler Katılır?

Davos’a katılan kişiler genel olarak siyasi, ekonomik elitlerdir.

Davos’un Amacı Nedir?

Davos’un hedefleri genel olarak daha yaşanabilir bir dünya kurmak, ekonomik ve politik sorunlara çözüm bulmak, yeni iş fırsatları sunmaktır.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap