Anasayfa Genel Davranışsal Ekonomi Nedir?

Davranışsal Ekonomi Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 170 Görüntüleme

Davranışsal Ekonomi Ne Anlama Gelir?

Davranışsal ekonomi ifadesi, ekonomik bir yaklaşım çeşidinin ifadesidir. Davranışsal ekonomi, insanların satın alma ve tüketme kavramlarının incelenmesinde, sosyolojik durumun, hayat etkenlerinin, teknolojinin insanlığa etkilerinin de dikkate alınarak, ekonomik incelemelerin yapılmasını savunur. Davranışsal ekonomi özellikleri, davranışsal ekonomi etkileri, davranışsal ekonomi ve bilim ilişkisi hakkında detaylar alt başlıklardan öğrenilirler.

Davranışsal Ekonominin Özellikleri Nelerdir?

Davranışsal ekonomi ifadesi özellikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Davranışsal ekonominin özelliklerinde insanlar kendi kazançları ve çıkarları için ekonomik yatırım kararları veririler.
  • Davranışsal ekonomi özelliklerinde insanlar, bir malı alış ve satış işlemlerini kendi çıkarları için gerçekleştirirler.
  • Özelliklere göre, alım ve satım işlemleri yapılırken, bireyler bilinçli ve planlı bir şekilde kazanç sağlamak amacıyla yatırım planları yaparlar.
  • Davranışsal ekonominin en büyük özelliği, Neo klasik ekonomi anlayışı tezine karşıt olarak çıkmış olmasıdır.

Davranışsal ekonomi, Nobel ödülüne layık bulunan birçok bilim insanı, yazar ve ekonomist tarafından incelenen bir ekonomi modelidir. Ekonomi modeli, diğer bilimler ile de ilişkilidir.

Davranışsal Ekonomi Etkileri Nelerdir?

Davranışsal ekonominin yansımaları hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

  • Davranışsal ekonomi, insanların ekonomik hedefleri sırasında sosyal şartlardan etkilendiğini savunur. Buna bağlı olarak, kişilerin sosyal etkilenmeler sonucu yanlış yatırım kararları alırlar.
  • Davranışsal ekonomi etkilerine göre, kişinin her hangi bir yatırım hakkında kazanç sağlayacağını bilmesine rağmen kıdem olarak iş hayatından ondan daha yüksek kişilerin verdiği fikirler ile karar değiştirme etkisi gözlemlenir.
  • Davranışsal ekonominin bilişsel yanılmalara sebep olması etkisi, birçok yazar, bilim adamı, ekonomist ve akademisyen tarafından incelenir.

Davranışsal Ekonomi Ve Bilim İlişkisi

Davranışsal ekonominin bilimle bağı hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

  • Davranışsal ekonomi insanların sosyal hayatta yaşadıkları olayların etkilerine bağlı olarak sergiledikleri tüketim ve yatırım işlemlerini incelediği için birçok bilim dalı ile aynı anda kullanılır.
  • Davranışsal ekonomi, fizikle, matematikle, sosyolojiyle bağlantılı bir akım çeşididir.
  • Kişilerin çevreden etkilenerek verdikleri yanlış ekonomik kararların incelemeleri, davranışsal ekonomi üzerinden yapıldığı için nöroloji ve psikoloji bilimleri ile bağlantılı bir ekonomik akım modeli ortaya çıkmıştır.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap