Anasayfa Analizler Dolar 2019’da Ne Olur?

Dolar 2019’da Ne Olur?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 213 Görüntüleme

Dolar 2019’da Ne Olur?

Birkaç sene öncesine kadar doların 2 TL’ye karşılık olarak geldiği zamanları hatırlayanlar, bugün doların seyrine baktığında büyük şaşkınlık yaşayabiliyor. 2018 yılında ülkemizde yaşanan siyasi olaylar ve yurtdışı ilişkilerimiz gibi birçok nokta Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında ani bir değer kaybetmesi durumu yaşandı. Hatta 2018’in orta dönemlerinde ve genel seçimler sonrasında dolar kurunda çok büyük bir yükseliş görüldü. Taki Amerikalı pederin Türkiye’de tutuklu bulunması ve yargı yoluyla serbest bırakılmasına kadar dolar 7 TL üstündeki değerlere kadar ulaştı. Pederin serbest bırakılması sonrasında yaşanan değişimler ile birlikte günümüzde Dolar, Türk Lirası kuruna göre 5 TL gibi bir değere kadar düşmüş bulunuyor.

Dolar kuru her ne kadar yaz rakamlarına göre çok daha düşük bir noktada bulunsa da bu durumun ülkedeki ekonomik etkileri halen sürüyor. Seçim sonrasında oluşturulan ekonomik politikalar ve yapılan ekonomik ataklarla dolar kurunun düşürülmesi ve ülkedeki enflasyonun giderilmesi amaçlanıyor. 2019 yılının ilk ayları ile birlikte enflasyon dolayısıyla ortaya çıkan memur maaş zamları ve asgari ücret zammı ile birlikte ekonominin ne kadar kritik bir durumda olduğu da görülebiliyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte ülkemizdeki ekonomik durum, Merkez Bankası politikaları, yurtdışı ilişkileri, uluslararası görüşmeler gibi birçok noktanın Dolar kuru üzerindeki etkileri ile 2019’da dolar fiyatlarının da nasıl olacağı merak ediliyor.

2019 Dolar Kuru Uluslararası İlişkilerden Etkilenir Mi?

2018 yılında yaşanan ve 2019 yılına kadar uzayan ülkeler arası krizler ve dengesiz ekonomik yaklaşımlar piyasanın çok hızlı bir şekilde hareketlenmesine neden oldu. 2018’in yılbaşında 3,80 TL olan Dolar, yaz aylarında 7 TL’ye kadar çıkarken, 2019’a girerken tahminen 5 TL civarlarında kalarak günümüzde oynak bir durumu göstermektedir. Genel beklentiler içerisinde 2020 yılında 6 TL ve 2021 yılında ise doların 6,20 TL olması bekleniyor.

Ancak tahmin edilen bu rakamların sürekli yaşanan değişimler ve uluslararası ilişkiler nedeniyle sabit kalmayacağı da belirleniyor. Bu nedenle 2019 yılında dolar yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız, tüm riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Yıl içerisinde ekonomik ve politik gelişmeler yaşanıp yaşanmayacağı tahmin edilemediği gibi ekonomik kriz beklentileri doların yükselme trendi içine gireceği beklentilerini de bir iddia olarak taze tutuyor. Bilhassa 2019’un ilk çeyreğinde doların yükselme ihtimaline çok yüksek bir gözle bakılıyor.

Bu durum etraflıca düşünüldüğünde eğer, yatırımda yer alan dolar birikiminiz bulanıyorsa, 2019 ilk çeyrekte beklenen yükselmeye göre yatırımınızı Türk Lirası’na çevirmemeniz doğru olarak görünüyor. Kısa vadeli yatırımlar için dolar tercihi yapmak mantıklı bir şekilde görülebilir. Ancak yaşanabilecek ekonomik krizler ve ülkeler arası krizler dolayısıyla dikkatli davranarak bu yatırımları yapmak gerekir.

Ekonomi Uzmanları 2019 Dolar Kuru İçin Ne Diyor?

2019 yılı içerisinde üçüncü çeyrek olarak görülen Temmuz ve Ağustos aylarında dolar da yine önemli bir yükseliş bekleniyor. Bu aylarda görülecek Amerikan Merkez Bankası kararları ve istihdam konusundaki veriler dolar fiyatlarını etkileyebilir. Uzmanlara göre bu dönemler öncesinde Türk Lirası birikimlerinizi düşüş gördüğünüz anlarda dolar yatırımına çevirebilirsiniz. Hatta döviz karşılaştırması yapıldığında Euro kuru artarken, dolar kurunun düşme ihtimali de bulunuyor.

Siyasi ve ekonomik nedenlerin Türk Lirası değerini düşürmesi nedeniyle uzun vadeli bir inceleme yapıldığında, Türk Lirası ileride galip gelecek gibi de görülebiliyor. Ancak bu durumun 2019’dan sonrasına dahi sarkabileceği belirtiliyor. 2019 yılının son çeyreğinde ise doların 6 TL üstünde hatta 6.50 TL gibi bir değere ulaşması çok yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap