Anasayfa Haberler E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 168 Görüntüleme

E Fatura Nedir? Nasıl Çalışır?

E-fatura, elektronik olarak hazırlanan bir faturadır. Yani bu sistemde faturalar elektronik ortamda basılmamaktadır ancak hukuki olarak kağıt fatura niteliği taşımaktadır. Faturalandırma işleminde nelerin olması gerektiği Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Elektronik fatura kanun düzenlemelerinin tamamını bulundurmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre güncel olarak belirli işletmeler için zorunlu tutulmaktadır. Ancak kısa süre içerisinde tüm işletmelerin e-fatura kullanması zorunlu hale getirilecektir.

2020’de Kimlerin E-Fatura Geçme Zorunluluğu Vardır?

E-fatura kullanmak zorunda olan mükellefler birkaç yıldır yapılan düzenlemeler çerçevesinde belirlenmekteydi. Geçiş süreci adım adım ilerletilerek tüm işletmelerin e-fatura kullanımına geçmeleri amaçlanmaktadır. Güncel olarak e-fatura mükellefleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri işletmeler
  • İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan işletmeler arasında 5 milyon TL ve üzerinde brüt satış hasılatı olan işletmeler

Bununla birlikte 2020 yılı için yeni mükellefler de belirlenmiştir.

2020 Kimler E-Fatura Mükellifidir?

2020 yılında e-faturaya geçmek zorunda olan mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre belirlenmektedir. Buna göre şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • 2018-2019 yıllarında brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan işletmeler 01.07.2020 tarihinde e-faturaya geçmek zorundadır.
  • ÖTV I listesindeki mallar için EPDK lisansı edinen işletmeler 01.01.2020 tarihinde e-faturaya geçmek zorundadır.
  • ÖTV III listesi kapsamında ÖTV mükellefiyeti tesis ettiren işletmeler 01.01.2020 tarihinde e-faturaya geçmek zorundadır.
  • Hali hazırda e-fatura kullanan mükelleflerin bavul ticareti kapsamında düzenledikleri özel faturaların da 01.01.2020 tarihinden itibaren elektronik ortama aktarılması gerekmektedir.

E-Fatura Kullanmanın Avantajları

E-fatura kullanmanın faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • İşletmelerin kağıt, zarf, arşivleme gibi masraflar yapmasına gerek kalmayacağı için fatura düzenleme konusunda maliyetleri azalmaktadır.
  • Kağıt faturaya kıyasla çok daha hızlı hazırlanmaktadır.
  • Kağıt faturadan daha hızlı bir şekilde, elektronik ortamda dağıtılabilmektedir. Bu durum e-fatura sistemine geçenlerin posta masraflarının da azalacağı anlamına gelmektedir.
  • Faturalar müşterilere elektronik ortamda sunulacağı için müşterilerin faturalarını kaybetme ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde mükellefler için de faturaları arşivlemek oldukça kolaylaşmaktadır.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap