Anasayfa Genel Fibabanka Kimin? Kime Ait? Güvenli Mi?

Fibabanka Kimin? Kime Ait? Güvenli Mi?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 180 Görüntüleme

Fibabanka kimin sorusuna cevap vermek gerekir ise; Hüsnü Özyeğin’in sahip olduğu bir bankadır. İsmi Fibabanka’dır ancak uluslararası tabire uydurabilmek amacı ile Fibabank da denilmektedir. Fibabanka 9 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2009 yılında satın alımı yapılmıştır. Fakat bankanın açılması 2010 yılında gerçekleşmiştir. Bankanın geçmişinin kısa olmasına rağmen yönetim kadrosu bankacılık alanında 20-30 yıl arasında bir tecrübeye sahip olan isimlerden oluşmaktadır. Turizmciye destek bizim işimiz sloganı ile faaliyet gösteren bu banka Fiba Holding tarafından Hüsnü Özyeğin’in sahipliği ile yönetilmeye devam etmektedir. Yönetim kurulu başkan vekili Fevzi Bozer’dir. İsmet Kaya Erdem, Mehmet Güleşçi, Mevlüt Hamdi Aydın, Memduh Aslan Akçay, Hülya Kefeli, Onur Umut ve Ömer Mert de yönetim kurulu üyeleri arasındadır.

Fibabanka’yı Kim Kurmuştur?

Fibabanka’nın kuruluşuna bakıldığında; Türkiye’de adı duyulmuş olan, sanayici ve iş adamı Hüsnü Özyeğin’in kurduğu bir banka olduğu görülmektedir. 2010 yılında kurulan bir bankadır. Hüsnü Özyeğin, Millenium Bank’ın Türkiye’de faaliyet gösteren grubunu satın almıştır ve ardından Fibabanka kurulmuştur. Millenium Bank ise Portekizli bir banka olarak faaliyet göstermekteydi.

Hüsnü Özyeğin’in Sektördeki Geçmişi Nedir?

Hüsnü Özyeğin’in bankacılıktaki geçmişi dikkate alındığında; kurduğu ilk bankanın Fibabanka olmadığı görülmektedir. 1987 yılında Finansbank’ı kurmuştur. Ancak 2006 yılının ağustos ayında Finansbank’ın National Bank of Greece’e satışını gerçekleştirmiştir. 2010 yılında ise bankacılık faaliyetlerine Fibabanka’yı kurarak dönmüştür ve herhangi bir ara vermemiştir. Şu anda Fibabanka’nın 83 banka şubesi, 59 banka ATM’si ve 734 personeli bulunmaktadır. Hüsnü Özyeğin; TBMM’nin 2007 yılında üstün hizmet ödülü verdiği bir isimdir.

Fibabanka Güvenilir Midir?

Fibabanka güvenilir bir banka olarak faaliyet göstermektedir. Yerli sermayeli bankalar arasında gösterilen Fibabanka; yeni nesil bankacılık anlayışını benimseyen bir bankadır. Bireysel, kurumsal/ticari, tarım ve KOBİ müşterilerine bankacılık hizmetleri sunan bir bankadır. Müşteri portföyüne oldukça önem veren bir personel yapısına sahip olduğu görülmektedir.

Fibabanka’nın Yıllar İçerisindeki Büyümesi Nasıldır?

Fibabanka’nın büyümesine bakıldığında; Türkiye’deki en büyük ilk 20 banka arasına girmeyi başarmış bir banka olduğu görülmektedir. Özellikle 2011 yılı ile 2012 yılları arasında %781 kar arttırması ile beraber oldukça büyük bir kar yüzdesi ile Fibabanka adından bahsettirmiştir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap