Anasayfa Haberler Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 172 Görüntüleme

Fransa asgari ücret miktarı en yüksek Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Fransa gerek tarihi güzellikleri gerekse yaşam standartlarının yüksek olması ile dikkat çekmektedir. Ekonomik gelişmişlik göstergelerinden en önemlilerden biri olan asgari ücret Fransa’da 1522 Euro yani yaklaşık olarak 9663 TL’ye denk gelmektedir. Fransa’da asgari ücret miktarı, dünyadaki ve Avrupa’daki en yüksek miktarlardan birisidir. Avrupa ülkelerinin asgari ücret miktarı listesinin en yukarısında ise 2071 Euro ile Lüksemburg gelmektedir. Avrupa ülkelerinin Lüksemburg’dan sonraki sıralaması ise şu şekildedir:

 

  • Hollanda 1615 Euro
  • İrlanda 1563 Euro
  • Fransa 1522 Euro
  • Almanya 1500 Euro

 

Türkiye’de ise asgari ücret Euro cinsinden hesaplandığında 422 Euro civarına denk gelmektedir. Avrupa’da en az asgari ücreti ise 518 Euro ile Çek Cumhuriyeti ödemektedir.

 

Fransa’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Fransa’da kişi başına düşen milli gelir miktarı da ülkenin gelişmişliğini göstermektedir. Fransa kişi başına düşen milli gelir miktarında da en üst sıralarda yerini almaktadır. Bu miktar, 36 bin Euro civarındadır.

 

Fransa’da Sosyal Haklar Neler?

Fransa’da yaşayan insanlara sunulan sosyal hizmetler, Avrupalı devletlerin sosyal devlet politikalarını göstermektedir. Fransa sosyal devlet anlayışı en gelişmiş ülkelerden bir tanesidir. Fransa’daki sosyal haklar ailedeki fert sayısına göre azalıp çoğalmaktadır. Fransa’da başlıca sosyal hizmetler şunlardır:

 

  • Doğum primi: Doğumdan önce doğum masraflarına devlet para yardımı yaparak destek olmaktadır.
  • Evlatlık alma primi: Devlet kimsesiz çocukları evlatlık alan ailelere para yardımında bulunmaktadır.
  • Doğumdan sonrası için ödenen primler: Bebeğin dünyaya gelmesinden 3 yaşına kadar devlet para yardımında bulunmaktadır.
  • Çocuk sayısına göre ödenen primler: Çocuk sayısının artması ile Fransa’da ailelere yine para yardım yapılmaktadır.
  • Faaliyet yardımı: Fransa’da asgari ücret ile çalışanlara devlet bazı şartların sağlanması halinde para yardımında bulunmaktadır.

 

Fransa’da Çalışma Saatleri

Fransa’da çalışma süreleri bakımından en iyi süreye sahip Avrupa ülkelerinden birisidir. Fransa’da çalışma süreleri haftalık maksimum 35 saattir. Bu çalışma süresi kişinin yaşına ve yaptığı işe göre azalabilmektedir. Paris şehrinde ofiste çalışan bir kişi haftalık 30 saat çalışmaktadır. Fransa’da asgari ücret ile çalışan biri  yine en fazla 35 saat çalıştırılabilmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap