Anasayfa Haberler Gemide Çalışmak Ne Kadar Kazandırır?

Gemide Çalışmak Ne Kadar Kazandırır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 187 Görüntüleme

Gemide çalışan kişilerin aylık kazancı gemiden gemiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada önemle belirtilmelidir ki yolcu gemileri diğer gemilere kıyasla çok daha fazla kazandırmaktadır. Gemide çalışmak istendiğinde aylık kazanç miktarı 1000 dolar ile 8000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Gemide Çalışma Şartları

Gemide çalışma koşulları, aslında oldukça keyiflidir. Bununla birlikte özellikle tatil amaçlı yola çıkan yolcu gemilerinde karadan uzun süre uzak kalınmaktadır.

Gemide çalışma şartları geminin büyüklüğüne ve işvereninizin sizden beklentilerine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte işçiler gemide oda ve pansiyon ücreti ödenmemesi, yemekler için hiçbir harcama yapılması gibi sebeplerle oldukça rahat geçinmektedir. Hatta genellikle birikim yapmaktadır. Şirketlerin işçiye sigorta yaptığı bilinmektedir. Mesai saatleri yaptığınız işe göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte aynı işin karada yapılması ile denizde yapılması arasında bir fark bulunmadığını belirtmek gerekmektedir.

Gemide Yaşam Koşulları

Gemilerde yaşam standartları, ortalama seviyededir. Personelin yemek, oda giderleri şirket tarafından karşılanmaktadır. Geminin boyutuna göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle odalar biraz küçüktür. Gemide çalışmak isteyen kişilere bu işi cazip hale getirecek noktalardan birisi, mürettebat için hazırlanmış özel alanlardır. Televizyon, bar ve dinlenme salonu gibi imkanlar işçilere sunulabilmektedir. Ayrıca günümüzde neredeyse tüm yolcu gemilerinde kablosuz internet bağlantısı bulunmaktadır.

Gemide hayat koşulları çok zorlamamaktadır. Bununla birlikte başvurudan önce dikkatli düşünüp karar vermek gerekmektedir. Sözleşmenizi gemide iptal etmeniz halinde geri dönüş masrafları tarafınızca karşılanacaktır. Bu da aldığınız ücretten daha yüksek meblağlara denk gelebilmektedir.

Gemide Çalışmak için Gereken Koşullar

Gemi mürettebatında aranan şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yabancı Dil: Yabancı dil yük gemilerinde aranan bir şart değildir. Bununla birlikte özellikle yolcu gemilerinde yolcularla devamlı olarak etkileşim halinde olunması gerekeceği için dil şartı öngörülmektedir. Bu şart Türkiye’de bulunan yolcu gemilerinde de talep edilebilmektedir. Çünkü bu gemiler genellikle turistler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yine de dil bilmiyorsanız şansınızı Türkiye’de bulunan gemilerden yana kullanabilirsiniz.
  • Vize ve çalışma izni gemide çalışmak için yaptığınız başvuru sırasında talep edilebilmektedir.
  • Özgeçmişinizi İngilizce hazırlamalısınız. Birçok şirket gemide çalışmak için başvuru yapan kimselerden İngilizce CV talep etmektedir.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap