Anasayfa AnalizlerForex Herhangi Bir Para Biriminde Uzun Pozisyon Ne Demektir?

Herhangi Bir Para Biriminde Uzun Pozisyon Ne Demektir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 12 Görüntüleme

Herhangi bir parite için uzun pozisyon bir alım pozisyonu anlamına gelir. Eğer yatırımcı, fiyatların artacağını düşünüyorsa alım yapar ve buna uzun pozisyon açmak denir.

Eğer bir hisse için uzun pozisyon alınacaksa bu, o hissenin satın alınıp elde tutulacağı anlamına gelir. Uzun pozisyonda olmak da hisseyi elde tutmak demektir. Bir şeyin uzun vadeli olarak değerinin artacağı düşünülüyorsa uzun pozisyon alınabilir. Bu sayede alınan mal ileri tarihte daha yüksek fiyata satılıp kâr elde edilmiş olur.

Kısa Pozisyon Ne Anlama Gelir?

Kısa pozisyonun anlamı yatırımcıların kâr elde etmeye yönelik satışlarını ifade eder. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse birçok yatırımcı hisseleri düşük fiyatlıyken almak yüksek fiyatlıyken satmak ister. Bazı yatırımcılar ellerindeki hisseleri yüksek fiyattayken satarlar, daha sonra o hissenin fiyatı düştüğünde geri satın alırlar. Bu işleme kısa pozisyon adı verilir.

Hisseleri daha sonra daha ucuz fiyata satın almak için elden çıkarmak, genel olarak zahmetli bir iş gibi görünse de uzun vadede kârlı bir durumdur.

Boğa Kavramı Borsada Ne Anlama Gelir?

Borsada boğa terimi piyasanın yükseleceği beklentisinde olmak anlamında kullanılır. Boğa veya boğacı olmak bir borsa hareketidir. Genel olarak boğa bakış açısında olan yatırımcılar uzun pozisyon alırlar. Bir şeyin ileri tarihte değerleneceği beklentisinde olmak yani boğacı olmak, o şeyi satın alıp elde tutma yani uzun pozisyon alma eylemi için mantıklıdır.

Piyasanın yükselişe geçeceğini beklemenin boğa terimiyle ifade edilmesinin nedeni boğaların saldırırken boynuzlarını yukarı doğru kaldırmalarındandır.

Borsada Ayıcı Olmak Ne Demektir?

Ayı veya ayıcı olmak borsada, boğacı olmanın tam tersini ifade eder. Yani piyasanın düşeceği beklentisinde olmaktır. Yatırımcılar bu beklentiye göre hareket ederler.

Ayıcı bakış açısında olan bir yatırımcı genel olarak elindeki hisseleri tamamen satma ya da kısa pozisyon alma eğiliminde olabilir. Yani ilerde zarara girme durumundan kaçınmaya çalışır. Çok nadir de olsa bazı boğacı yatırımcılar bu şekilde hareket etmeyebilir de.

Ayı veya ayıcı olma teriminin piyasanın düşeceği beklentisinde olanlar için kullanılmasının nedeni, ayıların saldırırken pençelerini hızla aşağı indirmelerinden gelir.

Genel olarak ayıcı bakış açısında olan kişilerin kısa pozisyon alması beklenir. Zaten bu iki terim birbirinin yerine de çok sık kullanılır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap