Anasayfa Haberler Hırvatistan Asgari Ücret (2020)

Hırvatistan Asgari Ücret (2020)

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 167 Görüntüleme

Hırvatistan Asgari Ücret Nedir?

Hırvatistan maaşlarının en düşük limiti, asgari ücret tutarındadır. Ülkenin vatandaşı olan ya da çalışma vizesi aracılığıyla işe giren yabancı uyruklu kişiler, en az asgari ücret tutarında maaş alacaktır. Hırvatistan vatandaşı olmayan ve çalışma izni bulunmayan kişiler, asgari ücretin altında maaşlarla çalışma zorunda kalabilirler. Asgari ücret, aylık olarak verilmekte ve genellikle hizmet sektörünü kapsamaktadır. Hizmet sektöründe çalışan vasıfsız işçilerin haklarının korunması amacıyla, kanunlar kapsamında asgari ücret belirlenmiştir.

Hırvatistan Asgari Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan asgari ücret tutarı 2019 temmuz ayında yapılan yenilik kapsamında, 505,90 Euro seviyesine yükseltilmiştir. 2020 yılı için belirlenecek asgari ücret, yıl içerisindeki enflasyon değeri üzerinden hesaplanacaktır. Hırvatistan çalışma iznine sahip kişiler ya da Hırvatistan vatandaşları, asgari ücretten daha düşük oranlarda çalıştırılamazlar. Asgari ücretle işe başlayan kişiler, mesleklerinde kademe atladıklarında, eğitim seviyelerini yükselttiklerinde ya da tecrübe sahibi olduklarında daha fazla maaşla çalışmaya başlayacaktır.

Hırvatistan İş Olanakları Nelerdir?

Hırvatistan iş imkanları, yurt dışından gelen işçiler için 5 farklı sektörde toplanmıştır. İnşaat sektörü başta olmak üzere, turizm sektörü, eğlence sektörü ve gıda sektöründe işçi alımı gerçekleştiren Hırvatistan, en fazla işçi talebini hizmet sektörüne yöneltmiştir. Ülkedeki turizm kaynaklarının artması ve çevre ülkeler tarafından Pazar olarak nitelendirilmesinin ardından, ülkeye gelen turist sayısında artış yaşanmıştır. Asgari ücretle hizmet sektöründe çalışacak elemanlara ihtiyaç duyan Hırvatistan, yurt dışından çalışma talebiyle gelen göçmenlere çeşitli iş imkanları sağlamaktadır.

Hırvatistan Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Hırvatistan vize başvurusu yapmak için İstanbul ya da Ankara’da yer alan Hırvat konsolosluğuna gidilmelidir. Konsolosluk tarafından talep edilen evrakların, başvuru tarihinden önce teslim edilmesi gerekir. Hırvatistan vizesi almak için talep edilen evraklar aşağıda sıralanmıştır:

  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • En az 6 aylık geçerlilik süresi bulunan pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • Nüfus kaydı örneği
  • Banka hesaplarının ekstreleri
  • Mezun olunan okulların diplomaları ya da dengi belgeler
  • Sağlık raporu
  • Genel sağlık sigortası evrakları
  • Evlilere ait evlilik cüzdanı
  • Çocukların ve eşin kimlik belgeleri

Vize başvurusu için gerekli evrakların haricinde, özel belgeler de talep edilebilir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap