Anasayfa Genel İstihdam Nedir? Ne Anlama Gelir?

İstihdam Nedir? Ne Anlama Gelir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 139 Görüntüleme

İstihdam, Türk Dil Kurumu tarafından yapılan tanıma göre bir görevde, bir işte kullanma anlamına gelmektedir. Yani devamlı olarak ekonomik ve politik olarak anılan istihdam kelimesinin anlamı mevcut bir iş gücünün ekonomik faaliyetlerde çalıştırılması anlamına gelmektedir. Dar ve geniş olmak üzere iki farklı anlamı bulunmaktadır. Dar anlamda emeğin yani işçinin ekonomik faaliyetlerde kullanılması anlamına gelmektedir. Geniş anlamda ise üretim sürecinde rol oynayan tüm faktörler istihdam olarak belirtilmektedir. Bu kavramın içerisine işçinin emeği, üretim için gereken sermaye ve toprak gibi faktörler dahil edilebilmektedir. Geniş anlamda istihdam üretim faktörlerinin üretim sürecinde çalışması anlamına gelmektedir.

Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

Kayıt dışı istihdam, istihdama emekleri ile katılan işçilerin çalışmalarının gün ve saat olarak ilgili kurumlara bildirilmemesi anlamına gelmektedir. Çalışan işçilerin ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu istihdam kayıt dışı istihdam olarak nitelendirilmektedir ve ülkemizde cezası bulunmaktadır. Bir işçinin yalnızca çalışma günü ve çalışma saatinin hiç bildirilmemesi değil, eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak kabul edilmektedir.

İstihdamın Ülke İçin Önemi Nedir?

İstihdamın önemi, ilk olarak üretim aşamasında kendini göstermektedir. İşçiler istihdam edildiğinde üretim faaliyetleri gerçekleştirilerek ekonomiye katılımları gerçekleştirilmektedir. Kişilerin istihdam edilmemesi ise üretim aşamasında daha az üretim yapılması veya üretimin durması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. İstihdamın önemini vurgulayan bir diğer durumsa tüketim aşamasında kendini göstermektedir. İşçiler istihdam edildiklerinde emekleri karşılığında bir kazanç elde etmektedir. Bu kazançsa mal ve hizmet alımında harcanmaktadır. Kişilerin istihdam edilmemesi durumunda kazanç elde edemeyecekleri için tüketimi azaltmaktadır. Bu durum ise yine üretimin azalması sonucunu doğurmaktadır. Bu sonuçlar ekonomiyi sekteye uğratmaktadır.

Türkiye’de İstihdam Durumu

Türkiye’de istihdam araştırması, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Kurumun yaptığı iş gücü istatistikleri arasında  istihdam oranı da bulunmaktadır. Güncel olarak yapılan araştırmalara göre Türkiye’de işsizlik oranı 14.7 olarak belirlenmiştir. Ülkemizde 2019 yılı için belirlenen işsiz kişi sayısı 4 milyon 668 bin kişi olarak açıklanmıştır. Ülkemizde istihdam edilen kişi sayısı ise 27 milyon 157 bin kişi olarak belirlenmiştir. İstihdam oranı ise 44.5 olarak bilinmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap