Anasayfa Haberler İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 187 Görüntüleme

İsviçre asgari ücret miktarı kantonlarla yönetildiği için tüm ülkede uygulanmamaktadır. Yani kişinin çalıştığı kantona göre İsviçre’de asgari ücret değişkenlik göstermektedir. Yaşam standartlarının en gelişmiş olduğu ülkelerden biri olan İsviçre’de genel olarak çalışanların alacağı minimum para miktarı 4500 ile 7000 Frank arasında bir miktardır. Bu miktar da TL cinsinden 25.948 TL ile 41.000 TL arası bir miktara denk gelmektedir.

İsviçre’de Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

İsviçre kişi başına düşen para miktarı dünya ülkeleri arasında en yüksek miktarlardan bir tanesidir. Her konuda enler arasında yer alan İsviçre’nin kişi başına düşen milli geliri ise 80.189 dolardır. Yani TL cinsinden yaklaşık olarak 470.000 TL civarındadır. İsviçre’nin dikkat çeken bir diğer tarafı ise kişilerin kazanacağı minimum tutar ile kişi başına düşen milli gelir arasındaki yakınlıktır. Yani ülkede gelir dağılımı çok adaletli bir şekilde yapılmaktadır.

 

İsviçre’de Çalışma Saatleri Nasıl?

İsviçre çalışma süreleri konusunda da dünyanın en iyi şartlarına sahip ülkelerinden bir tanesidir. Gerek çalışanlarına sunduğu çalışma ortamı, gerekse uygun çalışma saatleri ile isminden sıklıkla söz ettirmeye devam etmektedir. İsviçre’de çalışma süreleri ise 42 saattir. Çalışma sürelerinde ekstra çalışmalara karşılık mesai ücretleri alınmaktadır. Ancak mesai saatleri sabit büro ve satış işlerinde çalışan kimseler dışında haftalık 50 saattir. Sabit büro ve satış işlemlerinde çalışanlar için ise bu süre haftalık 45 saattir. İsviçre’de asgari ücret ile çalışan biri 42 saatten fazla çalışması halinde mesai ücretine hak kazanmaktadır.

 

İsviçre’de Sosyal Haklar Neler?

İsviçre’nin sunduğu sosyal haklar çalışanlara yönelik olarak sunulmaktadır. Sosyal haklar konusunda da İsviçre dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sosyal haklardan İsviçre’de asgari ücret ile çalışan kişiler de yararlanabilmektedir. Dünyanın en yaşanılabilecek ülkeleri arasında 2. olan İsviçre’nin çalışanlar için sunduğu sosyal haklar ise şu şekildedir:

 

  • Hastaneler ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir.
  • Yıllık izin süreleri 5 haftayı bulmaktadır.
  • Randevu ile hastaneye başvurulması halinde bekleme süreleri oldukça kısadır.
  • Eğitim ücretsiz bir şekilde verilmektedir. ( İlk eğitim için )
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap