Anasayfa Genel İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 163 Görüntüleme

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de ekonomik koşullar düşünüldüğünde, yeni bir işyeri açabilmek için öncelikle yeterli sermayeyi elde etmek gerekir. Sermaye bulabilmek için ya kendinize ait birikimleriniz bulunması ya da herhangi bir kaynaktan sermaye sağlamanız gerekir. Yeterli derecede yatırıma ve sermayeye sahip olmayan kişilerin değerlendirdiği yöntemlerden birisi de banka başvuruları ile kredi çekmektir. Banka kredileri, istediğiniz orana göre uygulanan faiz oranları ve vade farklarıyla geri ödenmek üzere alınan para yardımlarını ifade etmektedir. Banka kredileri bazı riskler içerse de birçok kişinin kurtuluş noktası olarak gördüğü para bulma yöntemlerinden biri olarak tercih edilmektedir.

Bankalar tarafından belirlenmiş faiz oranları ve ödeme planları ile sağlanmış olan iş yeri açma kredisi imkanları tercihlerinize göre devlet bankalarından veya özel bankalardan talep edilebilir. Her banka kendi politikalarına göre farklı kredi faizleri ile bu imkanları tanırken, kredi başvurularında da birçok belge ve kefil de isteyebilmektedirler. Girişimci ve yatırımcıların iş kurmak için başvurduğu bu yöntemde genellikle yüksek miktarlar talep edildiği için ipotek veya kefil gösterilmesi sıklıkla talep edilmektedir. Eğer, bu krediyi talep ediyorsanız, gereken şartları önceden öğrenmeniz ve ona göre başvuru işlemlerinizi yapmanız gerekiyor. Elbette ki iş kurmak için öncelikle kredi başvurusu yapmanız yerine başka imkanları da deneyerek kendinize finansman bulmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle öncelikle faiz ödemeden ve daha büyük bir tehlikeye girmeden önce tanıdığınız ve çevrenizdeki insanlardan borç isteyebilirsiniz.

Eğer, bu durumda çevrenizdeki insanlardan borç alma imkanına sahip değilseniz, devlet tarafından sunulan imkanları da değerlendirebilirsiniz. Örneğin, devlet tarafından sunulan imkanlar arasında Küçük ve Orta Sanayici Geliştirme Birliği olarak kurulmuş KOSGEB Kurumu’ndan destek alabilirsiniz. KOSGEB iş kurmak isteyen girişimcilere belirli şartlar haiz olmak üzere 50 bin lira hibeye kadar destek sağlayabilmektedir. Birkaç aylık bir süreç ile gerçekleşen bu başvuruda bedelsiz bir şekilde destek aldığınız için kredi çekmekten daha avantajlı görülebilir. Ancak bu koşulları sağlayamıyor veya tanıdıklarınızdan borç alamıyorsanız, banka kredisi için farklı bankalara başvurma sırası gelecektir.

Banka kredisi başvurusu gerçekleştirmek için talepte bulunabileceğiniz bankalar arasında Türkiye’nin sayılı banka kurumlarından Akbank, Garanti Bankası, Finansbank ve Şekerbank gibi birçok farklı banka bulunmaktadır. Devlet bankaları arasında ise elbette ki Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası ilk sırada bulunmaktadır. Bu bankalar devlet bankaları olduğu için halkın başvurularında daha esnek davranırken yine de kefil ve ipotek gibi koşullar talep edebilmektedir.

Örneğin, Halkbank üzerinden girişimciler iş kurma amacı ile kredi başvurusu yapabilir. Başvuru itibariyle bir yılı aşmamak üzere ticari faaliyette bulunan veya kendine iş kurmak isteyen kişiler bu krediyi alabilir. Teminat istenmeden 50 bin liraya kadar verilebilen bu krediler gibi Halk Bankası’nda Genç Girişimci Kredisi, Cesur Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi ve Mucit Girişimci Kredisi gibi krediler de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası ise girişimci ve yatırımcıları desteklemek için iş ve işyeri açmak isteyen kişilere kredi verebilmektedir. Bireysel işyeri kredisi adı ile 120 aya kadar vade seçenekleri sağlayan bu başvurularda diğer bankalara göre çok daha düşük kredi faizleri ile destek almanız mümkündür. VakıfBank ise bir kamu bankası olarak bireysel işyeri kredisi ile vatandaşa destek oluşturabilmektedir. İşyeri, muayenehane veya dükkan açmak isteyen kişiler esnek koşullar ile kredi çekmek için Vakıfbank üzerinden başvuru gerçekleştirebilmektedir. Kurum bu krediler için ticari paket sigortası yapabilmektedir. Özel bankalar ise genellikle daha yüksek faiz oranları ancak daha uzun vadeler ile bu kredileri verebilmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap