Anasayfa Haberler İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 197 Görüntüleme

İtalya’da asgari ücret miktarı kişinin yaşı, çalıştığı işin faaliyet gösterdiği iş kolu gibi durumlardan etkilenmektedir. Yani İtalya’da asgari ücret net bir şekilde belirlenmemektedir. Asgari ücret bulunmamasına rağmen saatlik ücret üzerinden hesaplama yapılarak İtalya’da bir kişinin minimum kazancı hesaplanabilmektedir. İtalya’da çalışma 15 yaş ve üstü kişilere tanınan bir haktır. 15 yaşındaki bir kişinin saatlik ücreti minimum 4 Euro civarındadır. Kişinin 15 yaşında ve günlük 8 saat çalıştığı bir ayda kazanacağı para ise 832 Euro civarında bir miktardır. 18 yaşında bir kişinin saatlik minimum kazancı ise 6,3 Euro civarındadır. 18 yaşında birinin İtalya’da kazanacağı minimum miktar ise 1200 Euro civarında bir miktardır. İtalya’da minimum ücret ile çalışan %10’luk bir dilim bulunmaktadır. Geriye kalan kimseler ise İtalya’da minimum kazancın çok üstünde para kazanabilmektedirler.

İtalya’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

İtalya’da kişi başına düşen milli gelir miktarı İtalya’nın gelişmişliğini gösterebilecek en önemli noktalardan bir tanesidir. Turizm sektöründe ismi sıklıkla duyulan ve ekonomik olarak turizm ile ön plana çıkan İtalya’da, kişi başına düşen milli gelir 40,030 Dolar civarıdır.

İtalya’da Çalışma Süreleri Ne kadar?

İtalya’da çalışma süreleri dünya ve Avrupa ülkeleri arasında iyi sayılabilecek bir konumdadır. İtalya’da çalışma saatleri en fazla 40 saat olabilmektedir. İtalya’da Siesta saat uygulamasına göre 12.00 – 15.00 yada 13.00 – 16.00 saatleri arasında bütün dükkanlar kapanmaktadır. Bu uygulamanın amacı sıcak olan ülkelerde günün en sıcak saatlerinde yaşanabilecek yorgunluğun önüne geçmektir. İtalya’da asgari ücret ile çalışan kişiler de bu şartlara uymaktadır.

İtalya’da Yaşam Şartları Nasıl?

İtalya’da yaşam standartları oldukça yüksektir. Ancak İtalya’da yaşamak, çoğu Avrupa ülkesinde yaşamaktan daha pahalıdır. İtalya’da dikkat çeken en önemli şeylerden bir tanesi musluk suyunun içilebilir olmasıdır. İtalya’da Roma gibi büyük şehirlerin dışında bir pizza dilimi 1-2 Euro arası bir bedel ile satılmakta iken Roma gibi büyük şehirlerde bu miktar 7-8 Euro’dan başlamaktadır. İtalya sağlık sistemi ucuz hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Yani İtalya’da asgari ücret ile geçim sağlanabilmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap