Anasayfa Haberler Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 444 Görüntüleme

Katar’da asgari ücret miktarı, sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte ortalama olarak asgari ücret 1.300 riyal civarındadır. Bununla birlikte Katar, vasıflı elemanlar için çok daha yüksek meblağlar vaat etmektedir. Katar’da uzman olduğunuz bir konuda hizmet vermek isterseniz Katar asgari ücret miktarınız 10 bin riyalı bulabilmektedir.

Katar’da Türklerin Maaşları Ne Kadar?

Katar’da Türk maaşları, özellikle eğitimli Türklerin Katar’da çalışmayı tercih etmesi sebebiyle oldukça yüksektir. Türkler yabancı dil bilgileri ile de çalışma koşulları açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Filipin’den giden işçilerin aylık 200 dolar civarında kazandığı bilinmektedir. Türkler ise 20 bin dolara kadar kazanç sağlayabilmektedir. Bununla birlikte elbette çalışacak iş sahasına göre ücretler değişiklik göstermektedir. Örneğin mühendisler aylık 3 bin dolar civarında kazanmaktadır. Vasıfsız elemanların ise aldığı ücretler biraz daha düşüktür. Vasıfsız elemanlar için Katar asgari ücret miktarı 1000 dolar civarındadır.

Katar’ın çalışmak isteyen kişilere sunduğu bir diğer avantaj ise deneyim arttıkça ücretin de artacak olmasıdır.

Katar’da İş İmkanları

Katar’da iş fırsatları, özellikle inşaat sektöründe yoğunlaşmaktadır. Bununla birlikte inşaat sektörü özellikle yüksek hava sıcaklıkları sebebiyle oldukça zorlayıcı olabilmektedir. İnşaat sektörü haricinde ülkedeki iş fırsatları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Gıda sektörü
  • Sağlık sektörü
  • Çocuk bakımı sektörü
  • Hizmet sektörü
  • Petrol ve doğalgaz sektörü

Katar’da Yaşam Şartları

Katar’da yaşam koşulları, biraz pahalıdır. Bu sebeple Katar asgari ücret ile çalışan kişiler için geçinmesi zor bir ülkedir. Hava sıcaklıkları oldukça yüksektir. Bu durum özellikle dışarıda çalışan kişiler için biraz zorlayıcı olabilmektedir. Giyim alışverişi konusunda oldukça pahalı bir ülkedir. Bu sebeple Katar’a giderken giyim alışverişinizi yapıp gitmeniz gerekmektedir. Ev kiraları oldukça yüksektir. Katar’da ortalama bir evin kirası 2000 dolar civarındadır. Merkeze yaklaştıkça kiralar artmaktadır. Kişisel aracı olmayanlar için ulaşım zordur. Toplu taşıma imkanı fazla gelişmemiştir. Taksi bulmak da aynı şekilde sıkıntılıdır. Genellikle insanlar kişisel araçlarını kullanmayı ya da araç kiralamayı tercih etmektedir. Bununla birlikte sosyal hayat açısından oldukça fazla imkan sunan bir yerdir. Lüks eğlence merkezleri bulunmaktadır.  

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap