Anasayfa Haberler Kıbrıs’ta Yaşam Nasıl? Pahalı Mı?

Kıbrıs’ta Yaşam Nasıl? Pahalı Mı?

by Piyasa Uzmanı
0 comment 93 views

KKTC’de yaşam, Türkiye koşullarına göre daha pahalıdır.  TL para birimini kullanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, turistik sebepler sonucu Euro, Dolar ve Sterlin de kullanılmaktadır. Adanın dünyanın her yerinden turist çekmesi sebebiyle, ada halkının temel ihtiyaçları Türkiye’den daha pahalı olarak temin edilmektedir. Ekmek fiyatlarında dahi yüksek tutarlarla karşılaşılan Kıbrıs’ta yaşam, Türkiye koşullarına kıyasla daha zor ve pahalıdır.

Kıbrıs’ta Kullanılan Para Birimleri Hangileridir?

Kıbrıs para birimi, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi TL’dir. Adadaki Türk sayısı kadar İngiliz’in de bulunması, Euro, dolar ve tabii ki sterlin para birimlerinin de etkin şekilde kullanılmasına yol açmıştır. Yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği Kıbrıs, farklı para birimlerinin etkin şekilde güncel hayata yansımasına sebep olmuştur. Türk Lirası üzerinden ödemelerin yapılacağı gibi, Sterlin üzerinden de ödemeler yapılmaktadır. Sterlin üzerinden belirlenen fiyatlar, Kıbrıs’taki güncel fiyatların Türkiye seviyelerinin üzerinde olmasına yol açmıştır.

Kıbrıs’ta Aylık Gelir Ne Kadardır?

Kıbrıs asgari maaş ve aylık gelirler, Türk Lirası olarak ödenmektedir. 2020 yılında Kıbrıs için belirlenen asgari maaş tutarı brüt olarak 3 bin 150 TL’nin üzerine çıkmıştır. Adada alınan ortalama aylık gelir 3 bin TL olarak belirlenirken, masrafların büyük bölümünün Sterlin değerine göre değiştiği gözlemlenmiştir. Sterlin para biriminin sürekli artması ve Türk Lirasının değer kaybetmesi gibi durumlar sonucunda, Kıbrıs’ta günlük yaşam zorlaşmaktadır. Turistler için uygun fiyatlı olarak değerlendirilen Kıbrıs, yerli halkın geçim sıkıntısı yaşamasına sebep olur.

İlginizi Çekebilir : Kıbrıs Asgari Ücret Ne Kadar?

Kıbrıs’ta Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Kıbrıs ev kiraları, Sterlin üzerinden alınmaktadır. Kıbrıs’ta ortalama bir evde yaşamak isteyen kişiler, en az 2 bin TL ev kirası ödemelidir. Bu kira sterlin değerinden belirlendiği ve Türk Lirası değer kaybettiği için her ay farklı tutarda etki etmektedir. Bir ay 2 bin TL olan ev kirası, sterlinin yükselmesi ya da Türk Lirasının düşmesi sebebiyle 2 bin 300 TL’ye çıkabilir. Adadaki ortalama gelir 400 sterline denk gelse de adada 400 sterlin değerinde kiralık ev bulmak oldukça zordur. Yani kendi evi olmayan kişilerin, Kıbrıs’ta kiralık ev tutarak yaşam sürmesi çok kolay değildir.

0 comment

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap