Anasayfa Haberler KKTC Asgari Ücret 2020

KKTC Asgari Ücret 2020

by Piyasa Uzmanı
1 Yorum 591 Görüntüleme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde 2020 yılında asgari ücret ne kadar oldu?

Hür-İş Sendikası Başkanı Serdaroğlu, basına yaptığı açıklamada merak edilen 2020 yılında KKTC’ de asgari ücret yüzde kaç artar sorusuna yanıt olarak 3-5 civarında bir artış beklediklerini ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu asgari ücret konusunda bir sürpriz yaşanacağını açıklamış, ancak ardından da gelen zamlar halkı yine geçim sıkıntısı endişesiyle karşı karşıya bırakmıştı.

Sendika Başkanı Serdaroğlu halka verilecek yeni asgari ücretin, sefalet ücreti olmaması gerektiğini, artan hayat pahalılığına karşı halkın masraflarına yetecek bir miktar olmasının şart olduğunu ve yetersiz bir artış teklif edilmesi durumunda görüşmelere devam etmenin gereksiz olduğunu belirtti. Yeni gelen zamlarla, hayat pahalılığı artmış bu yüzden de 2020 asgari ücret konusu herkesin merakla beklediği bir konu halini almıştı.

KKTC Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur da 3-5 oranında bir artış beklediğini ancak şimdiden kesin bir miktar söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Her iki sendika başkanı da, halkın yemek, giyim, okul masrafı gibi günlük ihtiyaçlarını kolayca karşılayabileceği bir artışın olması konusunda hemfikir görünüyor. Talep edilen miktar özel sektörde çalışanlar için her ayki maaşlarına ilave olarak  200-300 TL bir maaş artışı yapılması. Sürekli gelen yeni zamlara karşı bu miktarın altında bir maaşla başa çıkmak oldukça zor görünüyor.

Bir süreden beri hararetli bir şekilde devam eden görüşmelerde sonuca yaklaşılmak üzere gibi görünse de, Hür-İş Sendikası Başkanı Ahmet Serdaroğlu ve Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur da kesin bir asgari ücret miktarı söylemekten kaçınıyorlar. Çalışanlar ve aileleri merakla bahsedilen sürpriz maaş artışının ne olacağını bekliyor ve görüşme masasından iyi haberlerle kalkılmasını umuyorlar.

2020 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde asgari ücret mikratı ne olacak sorusunun yanıtını çok yakında öğreneceğiz gibi görünüyor.

2019’ da Asgari Ücret Ne Kadardı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde en son Ağustos 2019’ da 250 lira arttırılarak brüt 3 bin 400, net 2 bin 958 lira olarak belirlenmişti.

KKTC Asgari Ücret Hakkında Merak Edilenler

KKTC Asgari Ücret Kaç TL Arttı ?

KKTC'de en son Ağustos 2019’ da 250 lira arttırılarak brüt 3 bin 400, net 2 bin 958 lira olarak belirlenmişti. 

KKTC Çalışma Şartları Nasıl ?

Özellikle Türkiye'de bulunan ve yavru vatan Kıbrıs'ta bir hayat sürmek isteyenler için KKTC'nin çalışma şartlarının genel değerlendirmede olumlu yorumlar aldığını ancak ev kiralarının ve bu gibi temel giderlerin fiyatlarının biraz yüksek olduğu söyleyebiliriz.

KKTC'de Hangi Sektörlerde İş İmkanı Daha Fazladır ?

KKTC'de özellikle yaz ve bahar sezonunda Turizm sektörü ciddi anlamda canlanmaktadır. Restaurant, Mimari ve Bilişim sektörleri de son dönemde revaçta olan sektörler arasında.

1 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Çiğdem 20 Ocak 2020 - 18:10

Zaten iş yerleri takip etmediğinizden maaşı gününde bile almıyoruz. Belirtilen maaşı bile vermiyorlar.

Reply

Hemen Yorum Yap