Anasayfa Haberler KKTC’de Korona Paniği

KKTC’de Korona Paniği

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 13 Görüntüleme

KTTC’nin covid 19 paniği, geçtiğimiz Mart ayı itibarinde yüksek seviyede yaşanan ve 4 bin 27 kişinin ölmesine bağlı olarak gelişen bir etki olarak gündeme yansımıştır. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, ilk olarak bir Alman turist üzerinde bu dönemde korona virüsünün tespit edildiğini bildirmiş, ardından vaka sayısı artışı ile KTTC’de korona paniği başlamıştır. Mayıs itibari ile ise KTTC normalleşme sürecine girerek, Haziran ayı itibari ile vakalarda düşüş yaşamıştır.

KTTC’de Korona Virüs Önlemleri

KTTC’de kovid 19 önlemleri, il olarak 14 Mart 2020 tarihi ile alınmaya başlanan ve seyahat giriş çıkışlarının kapatılması ile kayda geçen önlemlerdir. Bu kapsamda 1 Nisan 2020 tarihine kadar uçak ve karayolları ile bölgeye ulaşım kapatılmış ve yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır.

KTTC’de korona paniği ardından alınan ikinci önlem kapsamında kamuda hizmet veren sağlık, itfaiye görevlileri haricindeki çalışanların, 27 Marta kadar izin yapması hakkında düzenleme gerçekleştirilmiş ve okullar tatil edilmiştir. Eğitime bir süre ara verilerek, genç nüfusun virüsten etkilenme oranı kontrol altında tutulmuştur.

2020 senesi Mayıs itibari ile KKTC korona virüs vaka sayılarındaki düşüş ile birlikte, kısıtlamaların kaldırıldığı ve normalleşme sürecine adım atıldığı kamuoyuna yansımıştır.

KKTC’de Korona Virüs Sebebiyle Okullar Kapatıldı!

KKTC’de covid 19 nedeniyle okulların kapatılması, geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen bir önlem olarak gündeme yansımıştır. Mart ayı itibari ile vaka ölü sayısının 4. 27 kişiye ulaşması ile birlikte 10 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 hafta süre ile ilkokul, orta okul, lise ve üniversitelerin eğitime ara vermesi kararı alınmıştır. Bu süreç ardından artan vaka sayıları ile eğitime devam etmeme süresi uzatılmıştır.

Diğer yandan Mart ayı kapsamında okullara getirilen eğitime ara verme kararına ek olarak askeri alanlarda virüs yayılımının önüne geçmek amacıyla, askerler için çarşı izinleri askıya alınmıştır. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı askerler hakkında alınana bu uygulama kararı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından sosyal medya aracılığı ile duyurulmuştur.

Mayıs ayına gelinmesi ile birlikte KTTC’de vaka ve ölüm sayılarında yaşanan düşüş ile birlikte KKTC’de korona paniği sona ermiş, Haziran ayında normalleşme sürecine giriş yapılarak, sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılmıştır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap