Anasayfa Haberler Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 165 Görüntüleme

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Genellikle insanlar yeni bir işe sahip olduklarında veya finansal olarak imkan bulduklarında ilk adım olarak kredi kartı sahibi olmayı tercih etmektedir. Kredi kartları günümüzde birçok kişi için bir güvence olarak görülen ve herkesin cebinde genellikle en az bir adet bulunan finansal araçlardan birisidir. Yalnız birçok insan kredi kartı kullanımını çok yanlış bir şekilde gerçekleştirdiği için genellikle borca girmekte ve sıkışık durumlar yaşamaktadır. Bu nedenle kredi kartı kullanımında bazı noktalara dikkat ederek kendinizi bu riskli durumlardan koruyabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde kredi kartı kullanımı birçok kişiyi uzun vadeli dönemlerde borca ve zorlu durumlara sokmaktadır. Son dönemlerde ekonomik gelişmeler ile birlikte kart borçlarının ödenmesi için bankalardan kredi imkanları açılmış dahi olsa özellikle yüksek limitli kredi kartları çok daha büyük risk barındırmaktadır. Kredi kartı kullanımı gerçekleştirmeniz için öncelikle bankalara başvurarak kredi kartı talebinde bulunmanız gerekir. Ancak bankalar kredi kartı vermek için öncelikle sicilinizi araştıracak ve finansal durumunuzun uygun olup olmadığını inceleyecektir.

Bankalar üzerinden kredi kartı alırken öncelikle finansal sorumluluğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Buradaki amaç bankaların size kart vermesi durumunda geri ödemeyi yapıp yapamayacağınızı öğrenmek istemesidir. Eğer, çok uzun bir kredi geçmişiniz bulunmuyorsa ve daha önce siciliniz kötü değilse, kredi kartı başvurunuz onaylanacaktır. Belirtmiş olduğunuz maddi durumunuza göre kartınızın limiti de değişecektir. Örneğin, önemli olan nokta kart limitine uygun bir şekilde harcamalarınızı gerçekleştirmeniz ve yüksek dikkat göstermenizdir.

Kredi kartı kullanımı ile istediğiniz her türlü alışverişi gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer, kartınız teminatlı ise limiti sunulan depozito kadar olacaktır. Eğer, yüksek bir gelire sahip iseniz, kredi kartı limitiniz sınırsız olabilir. Kredi kartı ile yaptığınız harcamalar belirli bir bakiye üzerinde toplanır. Bir sonraki ay harcamış olduğunuz bu bakiye size ekstra olarak gelir. Ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Size tanınan ödeme tarihleri içerisinde minimum olarak belirlenen asgari tutarı ödemeniz gerekir. Eğer, borcunuzu belirtilen tarihler arasında öderseniz, faiz ile karşılaşmadan uygun fiyatlı ödeme yapabilirsiniz. Fakat borcunuzu zamanında ödemezseniz ve gecikmeye girerseniz bir ay sonra faiz uygulamasıyla artış gösterir.

Bankalar tarafından kredi kartları için ilk etapta uygulanan faiz oranları 0 olarak belirlenebilir. Genellikle 6 ay gibi süreler sonrasında faiz oranları aylık bir yüzdelik oran ile gösterilmektedir. Bankalar müşterilerinin durumuna ve kaç yıl müşteri olduklarına göre faiz oranlarını değiştirebilir. Doğru bir şekilde kart kullanmak için kart limitlerine, ödeme gücünüze, faiz oranlarına, vade farklarına ve ödeme tarihlerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer, kredi imkanlarından faydalanır ve düzenli ödemeler yaparsanız, kredi kartlarını da daha iyi imkanlar ile alabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Genellikle doğru bir kullanım için kredi kartının sağladığı limiti ay içerisinde en fazla yüzde 75 gibi bir oranla kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca yüzde 30’un altında da harcanmaması gerekir. Çok yüksek ihtiyaçlarınız olmadığı sürece birden fazla kart sahibi olmayın. Kredi kartı Bilgilerinizi iyi bir şekilde korumalı ve çalınmasından sakınmalısınız. Kredi kartı alırken sözleşmede sunulan koşullara dikkat ederek yıllık faiz oranı, kart ücreti ve limit gibi bilgilere dikkat etmeniz gerekir.

Kredi kartı kullanımında bazı avantajlar da bulunmaktadır. Örneğin, otomatik ödeme talimatları vererek faiz indirimleri ve işletim ücretinden feragat gibi haklar elde edebilirsiniz. Alışverişler sayesinde puan veya mil veren kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. Eğer, yüksek bir gelire sahipseniz ve uzun zamandır kullanıyorsanız, kredi kartı için limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi limitinizi aşmadan doğru bir kullanım ile uzun vadede en acil durumlarda dahi kredi kartı kullanabilirsiniz.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap