Anasayfa Haberler Kuyumcular Saat Kaça Kadar Açık?

Kuyumcular Saat Kaça Kadar Açık?

by Piyasa Uzmanı
0 comment 195 views

Kuyumcuların kapanış saatleri genel olarak saat 19.00’dır. Bununla birlikte şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca alışveriş merkezlerindeki kuyumcular çok daha geç saatte kapanmaktadır. Alışveriş merkezleri bilindiği gibi saat 22.00’da kapanmaktadır. Bu sebeple kuyumcular da daha erken kapatmamaktadır. Saat 22.00’a kadar hizmet vermektedir.

Kuyumcuların Çalışma Saatleri

Kuyumcuların mesai saatleri, şehirden şehre değişmektedir. Derneklerin belirlemiş olduğu çalışma saatleri 09.00- 18.30 saat aralığıdır. Genel çalışma saatleri ise 09.00- 19.00 saat aralığında belirlenmiştir. Diğer çalışma saatleri ise şu şekildedir:

  • Büyükşehir çalışma saatleri: 07.00- 20.00
  • Alışveriş merkezi çalışma saatleri: 09.00- 22.00

Büyükşehirlerdeki çalışma saatleri genel olarak belirlenmiştir. Özellikle rekabet ortamının çok yüksek olduğu ve talebin fazla olduğu büyükşehirlerde çalışma saatleri esneyebilmektedir. Örneğin İstanbul’da çalışma saatleri 20.30’a kadar sarkabilmektedir. Bu durumun tam tersinin yaşandığı büyükşehirler de bulunmaktadır. Örneğin Ankara’daki kuyumcular genel olarak 19.00 – 19.30 saatleri arasında kapanmaktadır.

Kuyumcular Hafta Sonu Açık Mı?

Kuyumcuların hafta sonu mesai saatleri, özellikle yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Kuyumcular yalnızca altın değil, döviz alım satımı da gerçekleştirmektedir. Altın ve döviz yatırım aracı olarak bilinmektedir. Piyasaların değişen durumu sebebiyle hafta sonları da altın ya da döviz alım satımı yapılması gerekebilmektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak kuyumcular cumartesi günleri de faaliyet göstermektedir. Fakat pazar günleri tüm Türkiye’de kuyumcular kapalıdır. Bu durumun en temel sebebi, piyasaların pazar günü işleme kapalı olmasıdır. Yani pazar günü piyasalar hareketli olmadığı için yatırım işlemleri de yapılmamaktadır.

Kuyumcular Bayramda Açık Mı?

Kuyumcuların açık olduğu bayram tatilleri bulunmaktadır. Bu bayramların başlıcaları resmi bayramlardır. Kuyumcular resmi kamu kurumu niteliğinde olmadığı için resmi tatil günlerinde de faaliyetlerine devam etmektedir. Yani yılbaşı, Cumhuriyet Bayramı, Zafer Bayramı gibi zamanlarda kuyumcular açıktır. Bu noktada önem arz eden husus dini bayramlardır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı kuyumcuların kapalı olduğu zamanlardır. Bununla birlikte tüm bayram tatili boyunca kapalı kalmamaktadır. Örneğin, 9 günlük bayram tatili dönemlerinde yalnızca bayram günlerinde işletmeler kapatılmaktadır. Ayrıca arefe günleri de hizmet verilmektedir.

0 comment

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap