Anasayfa Haberler Lavanta Yetiştiriciliği Masrafları ve Maliyeti

Lavanta Yetiştiriciliği Masrafları ve Maliyeti

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 198 Görüntüleme

Lavanta yetiştiriciliği maliyet açısından elbette sermaye gerektiren bir iştir. Çünkü öncelikle bir araziniz olması gerekmektedir. Bununla birlikte sermayeye ihtiyaç duyacağınız nokta yalnızca arazi satın alınması veya kiralanması değildir. Lavanta yetiştiriciliği işi ile uğraşacak bir kişinin lavanta tohumu edinmesi ve tarımsal ekipmanlarının bulunması gerekmektedir. Eğer yeterli miktarda sermayeniz yoksa KOSGEB kurumundan destek almayı deneyebilirsiniz. Kurum girişimcilik eğitimlerine katılım sağlanması şartı ile destek sağlayabilmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak için Gerekli Şartlar

Lavanta yetiştiriciliği yapmak için gereken koşullar özellikle iklim şartlarıdır. Lavanta bitkisi her toprak türünde ve iklim koşulunda üretilememektedir. Bu konuda yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Lavanta bitkisini özellikle hava koşullarının ağırlaştığı bölgelerde yetiştirmek zordur. Bitkiyi daha ılıman bölgelerde yetiştirmelisiniz.
  • Kireçli ve zengin toprak kullanılmalıdır.
  • Öncelikli olarak tarla üzerindeki yabancı otları temizlemeniz gerekmektedir.
  • Ardından toprağın gübreleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Bu aşamalardan sonra lavanta yetiştiriciliği işlemine başlayabilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak İçin Uygun Arazi

Lavanta yetiştirilebilecek en uygun arazi yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi zengin ve kireçli bir toprak arazidir. Arazinin büyüklüğü tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Arazinin toprağının ise azotlu ve fosforlu olması gerekmektedir. Azotlu ve fosforlu arazi lavanta bitkisinden çok daha verim almanızı sağlamaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Lavanta yetiştirme kar oranı, oldukça yüksektir. Lavanta bitkisinden yapılan ürünler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Ortalama fiyatları ise şu şekildedir:

  • Lavanta Yağı: 80 Euro’ya satılmaktadır.
  • Kurutulmuş lavanta kilosu 30 TL civarında bir fiyat ile satılmaktadır.

Lavanta yetiştiriciliği yapılırken 1 dönüm tarladan yaklaşık 300 kilo ürün elde edilebilmektedir. Bu da dönüm başına yalnızca kurutulmuş lavanta yaparak yaklaşık 7500 TL para kazanmak anlamına gelmektedir.

Ayrıca lavanta tarlaları son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Düğün ve nişan gibi organizasyonlar için lavanta tarlaları kiralanmaktadır. Saatlik olarak yapılan kiralamalarda saat başı ücretler 500 TL’yi bulabilmektedir. Bu kiralamalar yalnızca kullanım masrafıdır. Organizasyonda gereken diğer dekor ürünleri tamamen kiralayan kişinin sorumluluğundadır. Eğer organizatörlük işini siz üstlenirseniz çok daha yüksek meblağlarda para kazanabilirsiniz.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap