Anasayfa Genel Litecoin Nedir?

Litecoin Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 152 Görüntüleme

Litecoin Nedir? Ne Zaman Çıkmıştır?

Litecoin, Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilen bir sistemdir. Bitcoin ile oldukça benzer bir sistemdir. Ancak başta madencilik prosedürü olmak üzere bazı farklılıkları bulunmaktadır. Sistemin Bitcoin sistemindeki hatalar göz önünde bulundurularak geliştirildiği bilinmektedir. Bitcoin ile benzerlikleri de bu noktadan kaynaklanmaktadır. Sistem herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışmaktadır ve açık kodludur. Litecoin sistemi, ilk alt coin sistemidir. Piyasaya çıktıktan sonra kısa bir süre içerisinde oldukça değerlenmiştir. 1 Litecoin kripto paranın 248,65 Türk Lirası olduğu bilinmektedir. Litecoin satın almak için yerli ve yabancı borsalar kullanılabilmektedir. Litecoin için güncel olarak belirlenen pazar değerinin ise 1 milyar doların üzerinde olduğu bilinmektedir.

Litecoin Avantajları

Litecoin faydaları arasında en önemlisi kullanmakta olduğu algoritmadır. Diğer sistemlerden farklı bir algoritma kullanılarak madencilik işlemlerinin daha kolay bir şekilde yapılabilmesine olanak tanımıştır. Kullanılan logaritma sayesinde sistem gereksinimleri de en asgari düzeye indirilmiş durumdadır. Litecoin işlem hızı başta Bitcoin olmak üzere birçok sistemden hayli yüksektir. Litecoin sisteminde onay almak için 2 dakika gibi kısa bir süre yeterli olmaktadır. Sistemde 5 dakikada 2 işlem için onay verilebildiği bilinmektedir. Bitcoin sisteminde ise bu hız 10 dakikada 1 işlem şeklindedir. Bu durum çok sayıda mini işlem yapması gereken kişiler için Litecoin’i öne çıkarmaktadır.

Litecoin Madenciliği

Litecoin madencilik işlemi, madencilik işlemi için üretilmiş olan ASIC cihazlarından yapılmaktadır. Bu cihazların Bitcoin sisteminde de kullanıldığı bilinmektedir. Bu cihazları kullanmak yerine bilgisayarınızdaki mevcut ekran kartını kullanmak da bir seçenektir. Ancak arada ciddi bir fark olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Litcoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Litecoin ile Bitcoin farkları, şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • En önemli fark yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi işlem hızıdır. Bitcoin onay süresi bir işlem için 10 dakika iken Litecoin onay süresi bir işlem için yalnızca 2.5 dakikadır.
  • Litecoin bilgisayarınızdaki ekran kartı ile işlem yapmanıza olanak tanımaktadır. Bitcoin sisteminde ise bu imkan sunulmamaktadır.
  • Bitcoin adedi dolaşımda 21 milyon olarak belirlenmiştir. Bu rakam Litecoin’de 84 milyon olarak sınırlanmıştır.

 

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap