Anasayfa Haberler Neden Hisse Senedi?

Neden Hisse Senedi?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 87 Görüntüleme

2020 Hisse Senedi Yatırımı Mantıklı Mı?

2020 yılı hisse yatırımları, her yıl olduğu gibi ön plandadır. Hisse senedi yatırımlarının takip edilme süreci, yatırımların kar ya da zarara sebep olacağına dair kanıt niteliğindedir. Hisse senetlerinin takip edilmemesi durumunda, yatırılan paranın tamamının kaybedilmesi söz konusudur. Hisse senedi, Forex, altın, döviz, gayrimenkul ya da yatırım fonu gibi yatırımların tamamı, 2020 yılında büyük oranda kar sağlayabilir. Hisse senedi ve diğer yatırımlardan kar edilmesinin ve zararın önüne geçilmesinin tek yolu, piyasanın sıkı sıkıya takip edilmesidir. Çok iyi takip edilen hisse senetleri, her zaman kazanç sebebi olacaktır.

Hisse Senetlerinin Özellikleri Nelerdir?

  • Hisse senetleri, likit yatırım olarak değerlendirilir. Yani istendiği zamanlarda, hisse senetlerinin nakde çevrilmesi mümkündür.
  • Hisse senetlerinden kar edebilmek için piyasanın sıkı sıkıya takip edilmesi gerekir. Piyasa takibi yapılmadığı zaman, hisse senetlerinden zarar edilebilir.
  • Hisse senedinin satın alınması, hisselerin ait olduğu şirketlerle ortaklık kurulması anlamına gelmektedir. Şirketlerin güncel durumu takip edilmeden, hisse senedi alımı yapılmamalıdır.
  • Hisse senetlerinden elde edilen karlar, hisse senetlerine doğrudan yansıtılmaktadır.
  • Hisse senetleri sayesinde, mevcut birikimler yerel piyasaya dahil edilir ve piyasanın nakit gereksinimi karşılanır.

Hisse Senedi Yatırımlarında Aracı Kurumun Önemi

Borsada aracı kurumun seçilmesi, yatırımlardan kar edilmesinin en önemli kriteridir. Aracı kurumlar belirlenirken, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen yetki belgesinin olup olmadığı incelenmelidir. Aracı kurumun yetki belgesinin olması ve güncel sertifikalarının tamamlanması, yatırımlar açısından oldukça önemlidir. Aracı kurumun yatırımcılarına kar ya da zarar ettirdiğine dair tüm bilgiler, kullanıcıların yorumları üzerinden takip edilmelidir. Yatırımcısını zarara uğratan aracı kurumlar, hisse senedi alım satım işlemleri için uygun değildir.

Hisse Senedi Alım Satım Süreci Nasıl İlerler?

Hisse senedinin alınması ya da satılması için aşağıda belirtilen süreç takip edilmelidir:

  1. Hisse senedi alım satım işlemlerinin yapılacağı aracı kurum belirlenmelidir.
  2. Aracı kurumun incelemesi yapıldıktan sonra, yatırım hesabı oluşturulmalıdır.
  3. Yatırım hesabı açıldıktan sonra, ilk hisse senedinin alınması için belirli tutarda bakiye yüklenmelidir. Ne kadarlık hisse senedi alınacağına dair sınırlama olmadığından, ilk hisse alımı için de herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.
  4. Yatırım hesabı üzerinden, alınacak hisse senetleri ve para piyasası takip edilmelidir.
  5. Hisse senedi alım satım talimatı oluşturularak, istenen dönemlerde hisseler elden çıkarılabilir ve yeni hisseler alınabilir.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap