Anasayfa Genel Nominal Nedir? Nominal Faiz Anlamı

Nominal Nedir? Nominal Faiz Anlamı

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 150 Görüntüleme

Nominal Nedir? Nominal Faiz Ne Anlama Gelir?

Nominal kelimesinin sözlükteki anlamı, isme dayalı olarak yazılan anlamına gelmektedir. Ancak ekonomide bu şekilde kullanılmamaktadır. Ekonomi sektöründe itibar edilen değer veya görülen değer şeklinde kullanılmaktadır.  Nominal faiz teriminin anlamı ise belli bir dönemde enflasyondan arındırılmış veri olarak açıklanabilmektedir. Nominal faiz, cari faiz olarak da ifade edilebilmektedir. Nominal faiz oranı belirlenirken enflasyon oranı yansıtılmamaktadır.

Nominal Değer Nedir?

Nominal değer, paranın üstündeki değer anlamına gelmektedir. Yani görünen değerdir. 100 TL banknotunda bulunan 100 TL ifadesi, o paranın nominal değeridir. Kavramı daha terimsel olarak anlamlandırmak gerekirse, menkul kıymetin üzerinde yazılı değer olarak ifade edilebilmektedir. Menkul kıymetlerin ilk değerleri nominal değer yani görünen değerdir. Ancak menkul kıymetlerin değerleri talep yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konu bir örnekle şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • Hisse senedi 10 TL üzerinden borsada işlem görmeye başladığında, nominal değeri 10 TL olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte hisse senedine olan taleplerde artış olursa alış satış fiyatı 10 TL’nin üzerine çıkabilecektir. Çünkü nominal değer yalnızca görünen değer demektir.

Reel Değer Nedir?

Reel değer, gerçek değer anlamında kullanılmaktadır. Nominal değer görünen değeri karşılayan bir terimdir. Yani doğrudan alım satım gücünü ifade etmemektedir. Reel değer ise alım satım gücünü göstermektedir. Menkul kıymetin reel değeri, nominal değer gibi enflasyondan arındırılmış değildir. Enflasyon ve döviz kuru gibi değişimlerden etkilenmektedir.

Nominal Gelir Nedir?

Nominal gelir, çalışan kişinin kazancının para ile ifade edilmesidir. Bununla birlikte yine nominal değerde olduğu gibi alım satım gücünü temsil eden bir kavram değildir. Kişinin kazancıyla alım satım gücünü görmek için reel gelire bakmak gerekmektedir. Örnek olarak şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • 1500 TL kazanan birinin kazancı nominal değer üzerinden 1500 TL olarak hesaplanmaktadır. Reel değeri ise kazançla alınabileceklerdir. Örneğin 1500 TL ile geçen sene 1.200 adet ekmek alınabilmektedir. Kazanç 2019 yılında 1.600 TL’ye çıktıysa ancak ekmek fiyatı da arttığı için artık 1.100 adet ekmek alınabiliyorsa nominal gelir artarken paranın reel değeri düşmüştür.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap