Anasayfa Haberler Polonya Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 208 Görüntüleme

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar ? (2020)

Polonya’da asgari ücret, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Polonya’nın 90’lı yıllardan itibaren istikrarlı ekonomik durumundan sonra gelişim gösterse de ekonomik istikrar ile paralel bir şekilde gelişim göstermemiştir. Polonya 37,98 milyon nüfusuyla Avrupa Birliği ülkeleri arasında kalabalık sayılabilecek ülkelerden bir tanesidir. Polonya’nın para birimi ise Zlotidir. Her ne kadar Avrupa Birliği’ne üye olsa da Polonya Euro kullanamamaktadır. Euro’nun Zloti karşısındaki değeri ise 4,26 Zlotidir. Polonya’da asgari ücret ise 2.157 Zlotidir. Yani Euro cinsinden Polonya’daki asgari ücret 506,25 Euro civarındadır. Polonya asgari ücretinin Türk Parası karşısındaki değeri 3,336 TL’ye denk gelmektedir. Yani Polonya para birimi olan Zloti Türk parasından daha değerli bir para birimidir.

Polonya’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Polonya kişi başına düşen milli gelir, ülkenin gelişmişlik seviyesini gösteren değerlerden biridir. Kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğu ülkeler incelendiği zaman bu ülkelerin gelişmiş ülkeler arasında yer aldığı göze çarpmaktadır. Polonya Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerine göre daha az gelişmiş bir ülke olmasına rağmen kişi başına düşen milli gelir ise 18.936 Dolardır. Kişi başına düşen milli gelirin yüksek olması ülkelerdeki ekonomik değerler hakkında bilgi verse de bu ülkedeki gelir dağılımının adaletli olup olmadığı konusunda yeterli bilgi verememektedir. Yani bir ülkede bir kesim çok lüks yaşarken bir kesim çok kötü hayat koşullarına sahip olabilmektedir.

Polonya Çalışma Süreleri Ne Kadar?

Polonya’da çalışma süreleri, bir işçinin çalıştırabileceği maksimum saatlerdir. Polonya’da çalışmak isteyen birinin en fazla çalıştırabileceği saat sayısı ise 40 saattir. Yani ilgili kimse 40 saatten fazla çalıştırıldığında 40 saatten sonra çalıştığı sürelere dair mesai ücretlerine hak kazanır.

Polonya’da Yaşam Standartları Nasıl?

Polonya yaşam standartları, Avrupa Birliği’ne üye diğer devletlere göre düşük olsa da hayatın oldukça ucuz olması Polonya’yı ilgi çekici bir yer yapmaktadır. Polonya’da yaşayan biri asgari ücretle şehir merkezinde yaşayarak oldukça rahat bir şekilde geçinebilmektedir. Dünyadaki çoğu ülkede olduğu gibi Polonya ülkesinde sigara fiyatları diğer ürünlere göre oldukça pahalıdır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap