Anasayfa Haberler Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Alınır?

Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Alınır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 10 Görüntüleme

Rüçhan hakkı bir şirkete ait olan hisseler bedelli olarak artırılma kararı alındığında mevcut hisse sahiplerine tanınan hisse satın alma hakkıdır. Şirket hisseleri satışa çıkarıldığı vakit mevcut ortaklar bu hisselerden pay alabilirler. Öncelik hakkı olarak da bilinen bu hak sayesinde şirket ortaklarının mevcut yüzdelik dilimlerini korumaları gibi bir durum söz konusu olabilir. Kullanım süresi en az 15, en fazla ise 60 gündür. Bu süre zarfında ortaklar yeni hisseleri satın alabilirler.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirket yada yatırım için yeni hisse oluşturulması ve bunların belli bir meblağ karşılığında satılmasıdır. Oluşturulan hisse senetleri bir bedel karşılığında elden çıkarılmış olur. Bu sayede şirketin sermayesi yükseltilebilir. Finansal sıkışıklık ortadan kaldırılabilir. Yeni yatırımlar yapmak isteyen yada dar boğazdan çıkmak isteyen şirketler böylesi bir sermaye artırımını tercih edebilirler. Zira dışarıdan şirket içine bir para akışı söz konusu olacaktır. Böylesi bir sermaye artırımında şirket ortakları öncelik hakkı kullanarak hisseleri diğer kişilerden önce satın alabilirler.

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Rüçhan hakkı kullanım işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

  • Kazanılan bir hak değildir. Herhangi bir oylama sonucunda ortaklara verilmez. Doğal bir haktır.
  • Pay sahipleri yeni paylar satın alabilir ancak sermaye artırımının bir parçası olmak zorunda değildirler.
  • Türk Ticaret Kanununun 394. maddesi bu hak için ayrılmıştır. Tek taraflı irade beyanı ile yapılabilir.
  • Ortaklar bir nevi şirkete kendi ceplerinden para ayırmış olurlar. Bunun karşılığında yeni hisselere sahip olurlar.

Rüçhan Hakkı Kullanım Örneği Nasıl Olur?

Rüçhan hakkı kullanma örneği şu şekilde verilebilir:

  • Bir şirketin toplamda 100 paydan oluştuğu varsayılsın. Bunlardan her birinin değeri 1 ₺ olsun. Şirketin toplam değeri 100 ₺ olacaktır.
  • Büyüyen bir şirket yeni hisseler oluşturarak yada var olan hisseleri bölerek şirketin sermayesini 200 ₺’ye çıkartabilir.
  • Şirkete %50 oranında ortak olan biri öncelik hakkı ile birlikte yeni hisselerin yarısını alabilir. Bu sayede şirketin %50 ortağı olmaya devam eder. Önceden 50 ₺ sermayesi bulunan bu ortak bu sayede 100 ₺ sermayeye sahip olabilir. Şayet bu hakkı kullanmasaydı ortaklık yüzdesi % 25’e düşerdi.
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap