Anasayfa Haberler Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 214 Görüntüleme

Sahte parayı anlamak için kullanılacak belli başlı teknikler bulunmaktadır. Belirtilen teknikleri uygulayarak, profesyonel bir teste gerek kalmadan gerçek parayla sahte para arasındaki ayrımı yakalamak mümkündür. Sahte para imalatçılarının tam anlamıyla uygulayamadıkları faktörler, gerçek parayla sahte para arasındaki farkın anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

Paranın Üzerindeki Filigran Işığa Tutulmalıdır

Filigranın ışığa tutulması, paranın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun kontrolü için en fazla kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Ancak sahte para imalatçıları tarafından da bilinen bu yöntem, filigranın da taklitlerinin yapılmasına sebep oluştur. Sahte para ile gerçek paranın farkının anlaşılması için paranın ışığa tutulması ve filigranın ışıkta belli olması gerekir. Işıkta filigranı belli olmayan paraların gerçek olmadığı anlaşılmalıdır. Sahte paralarda kullanılan filigranların anlaşılması için UV ışını bulunan cihazlarla kontrol sağlanmalıdır.

Paranın Emniyet Şeridi İncelenmelidir

Para üzerindeki emniyet şeridi, sahte paraların kendini ele vermesine yardımcı olmaktadır. Banknotlar üzerinde bulunan parlak emniyet şeritleri, paranın orijinalliğini teyit etmektedir. Paranın tutarına ve cinsine göre, emniyet şeridinde yer alan yazılarda değişiklik görülmektedir. Türk Lirası için “TL” simgesi kullanılırken, dolar için “USD” ve Euro için “Euro” ifadelerine yer verilmektedir. Ayrıca paranın tutarı da reklam olarak emniyet şeridine eklenmektedir.

Banknotun Kalitesi Paranın Sahteliğini Belli Etmektedir

Paranın kâğıt kalitesi, banknotların gerçek olup olmadığı hakkında fikir vermektedir. Banknotların gerçekliğinin tespiti için, kâğıdın kalitesi incelenmelidir. Gerçek paralarda, ketenle karışık bir kâğıt hamuru kullanıldığı için paralar normal kâğıttan daha kalın ve kumaşımsı bir dokuya sahip olmaktadır. Paranın kâğıdı alışılmıştan farklı geliyorsa, büyük ihtimal sahte parayla karşı karşıya kalınmıştır. Parayı ışığa tutarak, sahte para kontrolü yapılmalıdır.

Para Üzerindeki Kabartmalar Kontrol Edilmelidir

Sahte para imalatçılarının en fazla zorlandığı konulardan bir tanesi, paranın üzerinde yer alan kabartmalı yazı ve şekillerdir. Kabartmalı şekillerin olması, paranın gerçeklik ihtimalini yükseltirken, kabartma bulunmayan paraların sahte olduğunu düşünmek mümkündür. Gerçek parayla sahte para arasındaki farkın anlaşılması için paranın üzerini parmakla kontrol etmek yeterli olacaktır. Para üzerindeki kabartmaların kontrolü aşamasında, ince desenlere yoğunluk verilmesi gerekir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap