Anasayfa Haberler Swift Kodu Ne Demek?

Swift Kodu Ne Demek?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 190 Görüntüleme

Döviz hesapları üzerinden para transferi yapılırken kullanılan 11 haneli uluslararası koda swift kodu adı verilmektedir.

Swift kodu kullanımı, yurt içi ya da yurt dışı hesaplarına döviz üzerinden para transferi yaparken belirlenen transfer numarasıdır. Tamamen işlem takibini kolaylaştırmak ve işlem güvenliğini sağlamak amacıyla belirlenen swift kodu, transferlerin doğru şekilde gerçekleşip gerçekleştirilmediğini teyit etmek amacıyla kullanıcılara verilmektedir.

Swift Kodunun Haneleri ve Özellikleri

Swift para transferi işlemleri, yurt içi ve yurt dışı hesaplarına döviz transferi için kullanılmaktadır. Swift kodu toplamda 11 haneden oluşmaktadır. Swift kodunun açılımında bulunan ilk dört hane bankanın kodunu, devamında gelen ilk 2 hane bankanın yer aldığı ülke kodunu, sonrasında gelen ilk 2 hane ya da ilk 4 hane de bankaların yerel kodunu, son olarak gelen 3 hane de bankanın şube kodunu temsil etmektedir. Eğer swift kodunun toplamı 11 haneyi tamamlamıyorsa, boş kalan kısımlara “X” işareti getirilmekte ve swift kodunun haneleri 11’e tamamlanmaktadır.

Swift Koduyla Banka Transferi Yapmak İçin Bilinmesi Gereken İşlemler

Swift koduyla para göndermek için bankalar üzerinden döviz hesabı açılması gerekmektedir. Ayrıca döviz hesabı üzerinden ücretlendirme yapabilmek için aynı bankaya ait bir de TL hesabının bulunması gerekir. Swift kodunu banka üzerinden öğrendikten sonra, swift para transferinin yapılacağı bankanın bulunduğu bankanın ülke bilgisi, ülkede yer alan banka isminin ilk iki harfi, döviz transferi yapılan bankanın bulunduğu şehrin ilk üç harfi girilerek, döviz transferi işlemleri tamamlanabilir. Swift işlemleri için internet şubesi ya da mobil uygulama kullanılamaz.

Swift Koduyla Para Gönderme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Swift koduyla para transferi işlemleri, hafta içi saat 17.00’dan önce alınmaktadır. Saat 17.00 ve sonrasında yapılan swift para transferi işlemleri, bir sonraki iş gününe ertelenir. Eğer cuma günü saat 17.00’dan sonra swift işlemi yapılmışsa, pazartesi günü mesai saatinde işlem tamamlanacaktır. Swift para transfer işlemlerinin erkenden yapılması için bazı bankalar saat 13.45’ten önce ek ödeme almakta ve swift para gönderme işlemlerini gün içerisinde tamamlamaktadır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap