Anasayfa Analizler TDI ÖZEL ANALİZİ – GALAFX

TDI ÖZEL ANALİZİ – GALAFX

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 202 Görüntüleme

Küresel piyasalarda 6 Ekim Cuma tarihinde gelecek olan TDİ verisi dikkatle bekleniyor.Yatırımcılarımızın veride işlem yaparken dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.Bu veri TDİ verisi olarak tek başına değerlendirildiğinde hatalı sonuçlar doğurabilir.Aynı dakika içinde toplamda 3 önemli veri bulunmaktadır.TDİ,İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar bu üç veri bazen birbirinin önüne geçebilmektedir.Örneğin; TDİ verisi iyi gelip Ortalama Saatlik Kazançlar kötü geldiğinde biz sadece TDİ verisindeki olumlu duruma göre işlem yaparsak yanılmış ve terste kalmış oluruz.

Son zamanlarda FED in faiz artışının Aralık da hala masada olmasında buradan gelen verilerin katkısı büyük.FED faiz parametlerinde enflansyon ,işsilik ,ortalama saatlik kazançlar ,büyüme gibi verilerin hepsi birbiriyle ilişkili bir bütün olarak değerlendirdiğimiz için aynı saatte gelen önem derecesini birbirine yakın verileri de beraber değerlendirmemiz gerekir.

Hafta başında beklentileri aşan ISM imalat satın alma endeksinin ardından ISM

imalat dışı/hizmet endeksi de Eylül’de son yılların en hızlı artışını gösterdi,

ancak ADP istihdam Eylül’de 135 bine geriledi. ABD’de yaşanan kasırgaların

istihdamda gerileme yaratması bekleniyordu ve yıl içinde olumlu grafik çizen

veri, 158 bin ile sadece Haziran’da sert düşüş yaşamıştı. Eylül’de ise 135 bin ile

beklenen seviyede geldi.

Fed, bu ay istihdamda düşüş olacağını belirtti, ancak saatlik kazançları da yakından takip edeceğini vurguladı. Ortalama saatlik kazançların yıl içi dağılımı ise istenen seviyede değil.Eylül’de ise Ortalama Saatlik Kazançların %0,3 artması bekleniyor.

İşsizlik oranı ise, yıl içinde %4,8’den %4,3’e kadar geriledi. Ağustos’ta tekrar %4,4’e yükselen işsizlik oranının Eylül’de bu seviyeyi koruması bekleniyor.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap