Anasayfa Genel Tezos Nedir?

Tezos Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 132 Görüntüleme

Tezos, bir kripto paradır. Sıfırdan yaratılmış bir kripto paradır ve belli bir topluluk tarafından yönetilmektedir. Geliştirilmesinin mevcut bir sistem üzerinden değil, sıfırdan yapılmasının en temel sebebi hard fork ihtimaline karşı risk oranını en düşüğe indirgemektir. Tezos kullanılarak yapılan işlemler, kripto paranın topluluk tarafından yönetilmesi sebebiyle topluluğun onayına sunulmaktadır. İşlemin onay görmesiyle token ödeme alınmaktadır. Ancak işlemin topluluk tarafından kabul edilmeme ihtimali de bulunmaktadır.

Tezos sisteminde çalışma serbestliği bulunmaktadır. Her türlü işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ancak işlem gerçekleştirebilmek için tek kriter bahsetmiş olduğumuz üzere onay aşamasından geçebilmektedir.  Tezos sisteminde elektrik tüketimi için ve madencilik cihazları için para ödenmesine gerek olmamaktadır. Çünkü sistem PoS metodu ile çalışmaktadır. Bu sayede madencilik işlemleri fiziksel olarak değil sanal olarak sürdürülmektedir.

Tezos Sistemi Kurucuları

Tezos sistemi geliştiricileri, Arthur Breitman ve Kathleen Breitman’dır. Arthur Breitman, daha önce Goldman Sachs gibi büyük finansal şirketlerde çalışmış bir iş adamıdır. Eşi Kathleen Breitman da aynı şekilde pek çok finansal şirketle çalışmış ve başarılı olmuştur. Bununla birlikte ağ sistemi ve blockhain teknolojileri geliştirme aşamasında bir ekip kurularak destek alındığı bilinmektedir. Ekibin blockhain’i baştan inşa etmesi, sistemin en beğenilen özelliklerinden birisidir.

Tezos Satın Alma

Tezos alma işlemi için Türkiye’deki kripto para borsaları kullanılamamaktadır. Tezos güncel olarak Bitcoin gibi hem ulusal hem de uluslararası borsalardan edinebileceğiniz bir kripto para değildir. Bununla birlikte uluslararası kripto para borsalarından Tezos edinilebilmektedir. Bu borsalarda işlemler TL üzerinden gerçekleştirilememektedir. Yani Tezos edinmeniz için Dolar veya Euro gibi döviz kullanılması gerekmektedir.

Tezos Değeri Ne Kadar?

Tezos kripto parası XTZ olarak bilinmektedir. 1 XTZ güncel olarak 1,54 Dolar değere sahiptir. Yani Tezos kripto paranın Türk Lirası değeri güncel olarak 9,19 Türk Lirasıdır. Toplam Tezos  kripto para miktarı güncel olarak 694.191.974 şeklinde belirlenmiştir. Market hacmi sırası ise 10 olarak belirlenmiştir. Tezos için belirlenen küresel değerlenme ise şu şekildedir:

  • Tezos Toplam Market Hacmi: 6.377.679.421 TL’dir.
  • Tezos Toplam Market Hacmi: 1.071.892.405 Dolardır.
  • Tezos Kripto Para Birimi Son 24 Saatteki Market Hacmi: 362.368.578 Türk Lirasıdır.

 

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap