Anasayfa Haberler Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 181 Görüntüleme

Türkiye’de asgari ücret miktarı 2020 TL’dir. Türkiye’de her sene asgari ücrete, başta enflasyon durumu olmak üzere belirli kriterler altında zam yapılmaktadır. Asgari ücret belirlemesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılmaktadır. Bu komisyonda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca görevlendirilmiş 2 kişi, TÜİK temsilcisi ve Kalkınma Bakanlığı temsilcisi de dahil olmak üzere toplam 15 kişi görev yapmaktadır.

Türkiye’de Asgari Ücret Nasıl Belirlenmektedir?

Türkiye’de asgari ücret belirlemesi yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılmaktadır. Komisyonda işçi temsilcisi olarak Türk-İş bulunmaktadır. İşveren tarafını ise TİSK temsil etmektedir. Komisyon ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde toplanmaktadır. Ardından işveren ve işçi ev sahipliğinde olmak üzere iki toplantı daha yapılmaktadır. Asgari ücret belirlemeleri için son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde bir toplantı daha yapılmaktadır. Bu toplantı için toplantı yeter sayısı 10 olarak belirlenmiştir. Son karar ise oy çokluğu ile alınmaktadır.

2020 Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de asgari ücret belirlemelerinin hedef enflasyon oranlarına göre yapılacağı bilinmektedir. Bu sebeple henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Asgari ücret Ocak ayında netleştirilecektir. Bununla birlikte zam oranlarının yüzde 8 ila 12 aralığında yapılacağı tahmin edilmektedir. Bu kapsamda 2020 asgari ücret miktarı olası zamlara göre şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Yüzde 8 zam: 2181 TL
  • Yüzde 8,5 zam: 2192 TL
  • Yüzde 10 zam: 2222 TL
  • Yüzde 12 zam: 2263 TL

Güncel AGİ Miktarları

AGİ oranları, kişinin medeni haline ve çocuk sahibi olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. AGİ, bekar ve çocuksuz kişiler için asgari ücret miktarına dahil edilmektedir. Güncel AGİ oranları şu şekildedir:

  • Bekar kişiler için belirlenen AGİ tutarı : 191,85 TL
  • Evli olan ve eşi çalışmayan kimseler için belirlenen AGİ oranı : 230, 22 TL (Bu tutar kişinin çocuk sayısına göre artmaktadır. 5 çocuğa kadar her bir çocuk için artırım yapılmaktadır.)
  • Evli olan ve eşi çalışan kimseler için belirlenen AGİ oranı: 191,85 TL (Bu tutar kişinin çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. 5 çocuğa kadar her bir çocuk artırım yapılmaktadır.)
0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap