Anasayfa Haberler Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 276 Görüntüleme

Yunanistan asgari ücret tutarı, 650 Euro olarak belirlenmiştir. Yunanistan’da 10 yıldır yaşanan ekonomik kriz, ülkenin maaşlarını ve yaşamını da derinden etkilemiştir. Çalışanlarının açlık seviyesinde maaş alması, ülkeye alınacak işçi göçünün azalmasına yol açmaktadır. Yunanistan asgari ücreti, 2012 ücret kesintisinin ardından 586 Euro’ya düşürülen tutardan, 650 Euro’ya yükseltilmiştir. Yunanistan ekonomik krizi ardından yapılan ücret kesintisi %22 oranına yükselmiştir.

Yunanistan’da Yaşam Pahalı Mı?

Yunanistan’da yaşam koşulları, ekonomik kriz sebebiyle oldukça zorlaşmış ve pahalılaşmıştır. Kira giderleri, yol masrafları, fatura giderleri ve beslenme gibi temel ihtiyaçların yanında, sosyal giderler açısından da pahalı olan Yunanistan, asgari ücretin üstüne çıkan masraflarla vatandaşını zor durumda bırakmaktadır. Yaşam koşulları pahalı olduğu için asgari ücret amacıyla ülkeye giden kişiler, maddi yönden zorluk çekmektedir.

Yunanistan’daki İş İmkanları Nelerdir?

Yunanistan’da çalışmak isteyen işçilerin, Yunanistan oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Yunanistan’a eğitim amacıyla giden ve öğrenci vizesine sahip olan kişilere, sadece yarı zamanlı şekilde çalışma hakkı verilmektedir. Yunanistan’da 2010 yılında gerçekleşen ekonomik kriz sebebiyle, ülke vatandaşları içerisindeki işsizlik seviyesi %27,3 oranlarına yükselmiştir. Avrupa sıralaması içerisinde işsizlik oranıyla en üst sırada yer alan Yunanistan, ülke genelinde toplamda 1 milyon 365 bin işsizliğe sahiptir. Ancak ülkeye göç etmeyi düşünen kalifiye elemanlara, iş imkanı oluşturulmaktadır. Çalışanların alacakları ücret, asgari ücret seviyesindedir. Yunanistan iş imkanları sebebiyle geride kalmış bir Avrupa ülkesi olsa da kalifiye ve vasıfsız elemanlar için istihdam sağlamakta olan bir ülkedir.

Yunanistan Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yunanistan çalışma şartları, ülkenin kültürel yapısına göre ayarlanmıştır. Yunanistan genelindeki dükkan ve iş yerleri, pazar günü tamamen kapalıyken, cumartesi günleri akşam 20.00’a kadar açık tutulmaktadır. Sabah 08.30’da iş başı yapan işçiler, saat 14.00’a kadar kesintisiz hizmet vermektedir. Saat 14.00’da öğlen uykusu siesta için ara verilirken, işletmeler saat 18.00’da tekrar açılmaktadır. 18.00’da işbaşı yapan işçiler, akşam saat 21.00’a kadar hizmet vermeye devam etmektedir. Resmî kurumlarda çalışan işçiler, saat 14.30’dan sonra tekrar iş başı yapmamaktadır. Asgari ücret çalışanları, sadece pazar günü tatil yapabilmekteyken, ülke genelindeki tüm çalışma koşullarına uyum sağlamak zorundadır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap